3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország elfogadta az EU-nak a 2004-es évre vonatkozó pénzügyi-költségvetési ajánlatát, és új javaslatokat terjesztett elő a közvetlen mezőgazdasági támogatások induló szintjére, illetve a bevezetésükre meghatározandó átmeneti időszak hosszára.

Az elnökség képviselői mind ez ideig - még a legutóbbi napokban is - azt hangoztatták, hogy a lehető legtöbb, ha ugyan nem valamennyi nyitott problémáról megállapodásra kell jutni Koppenhága előtt. Egy ilyen csúcsértekezlet ugyanis - különösen ha 25 ország állam- és kormányfői vesznek részt rajta - szerintük nem alkalmas az utolsó pillanatokra tartogatott alkudozásokra.

A jelek szerint mostanra ők is belátták, hogy ez irreális célkitűzés. Olyannyira, hogy keddre még az is bizonytalanná vált, érdemes-e egyáltalán megtartani a jövő hét elejére tervezett külügyminiszteri szintű tárgyalási fordulót. Az elnökség eredetileg ezen szerette volna lezárni a még függőben lévő problémák zömét, hogy a lehető legnagyobb mértékben tehermentesítse az állam- és kormányfőket.

Az elnökség álláspontjának megváltozásához nagyban hozzájárult Gerhard Schröder német kancellár keddi nyilatkozata, amely szerint a múlt héten előterjesztett dán pénzügyi javaslatok nem felelnek meg Berlin várakozásainak, s ezekről a kérdésekről csak a koppenhágai csúcson születhet megállapodás.

A költségvetési ügyeket illetően a 2004-es évre vonatkozóan Magyarország kielégítőnek minősítette és elfogadta az elnökség javaslatait. Ezek szerint egyrészt a csatlakozás májusra várt időpontjára való tekintettel az uniós költségvetésbe fizetendő hozzájárulás egyharmaddal csökkenne, másrészt az EU kompenzációt is nyújtana annak megakadályozására, hogy az ország nettó költségvetési pozíciója romoljon az előző évhez képest.

A 2005-ös és 2006-os évet illetően azonban már nem ez a helyzet, ezért Magyarország kedden ezekkel kapcsolatban is új javaslatot tett - gyakorlatilag kompenzációs összegekre vonatkozó igényt nyújtott be. Ez ügyben sem jött létre megállapodás, így minden valószínűség szerint ez a probléma is a koppenhágai csúcs napirendjére kerül.
Új kéréseket terjesztett elő Magyarország a mezőgazdasági termelési kvóták ügyében is, ahol a nagykövet tájékoztatása szerint "nagyon-nagyon közel vagyunk egy átfogó megállapodáshoz".

Az EU-magyar tárgyalásoknak a pénzügyi-költségvetési problémakörrel közvetlenül nem összefüggő, de legalább ilyen fontos utolsó nyitott fejezete, a versenypolitika nem szerepelt a keddi konzultációk napirendjén. Magyarország azonban továbbra is lát lehetőséget arra, hogy ezt még a csúcs előtt, talán már ezen a héten sikerül lezárni. De ez már nem is csak az uniós és a magyar álláspont közelítésén, hanem legalább ilyen mértékben magukon a tizenötökön múlik, mert ez ügyben még köztük is élénk viták folynak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!