2p

Magyarország értetlenül áll a keleti munkaerő tömeges beáramlásával kapcsolatos uniós félelmek előtt, lakosságának kivándorlási hajlandósága ugyanis minden felmérés szerint igen alacsony.

Magyarország értetlenül áll a keleti munkaerő tömeges beáramlásával kapcsolatos uniós félelmek előtt, lakosságának kivándorlási hajlandósága ugyanis minden felmérés szerint igen alacsony - írta kedden a Financial Times.

Budapesti tudósítójának a lap kontinentális kiadásában közölt jelentése szerint a multinacionális társaságok már a 90-es évek végén, a nyugat-magyarországi beruházási hullám tetőpontján meggyőződhettek erről, amikor kezdtek kifogyni a helyi munkaerőből.

Az olyan vállalatok, mint az Audi, a Philips vagy az IBM biztosak voltak abban, hogy a jól fizető állásokra könnyen tudnak majd munkaerőt átcsábítani Kelet-Magyarországról, amelynek egyes vidékein a 40 százalékot is elérte a munkanélküliség. De tévedtek: kiderült, hogy a magyarok mozgékonysága még saját hazájukon belül is igen alacsony.

Christopher Condon idézi György Károlyt, az MSZOSZ egyik illetékesét, aki szintén alaptalannak nevezi a keleti munkaerő beáramlásával kapcsolatos uniós félelmeket. "Az erről készült valamennyi felmérés azt mutatja, hogy a magyarok migrációs hajlandósága 2 százalék körül van, vagyis hozzávetőleg ugyanakkora, mint a jelenlegi EU-tagállamok lakosságáé" - mondta György, aki szerint a Nagy-Britanniában erről folyó vitát a politika és a szakszervezetek szítják.

A munkaerő-áramláson túl az az eshetőség is aggodalmat kelt, hogy szegény sorsú romák ezrével indulnak majd Nyugatra, de nem munkát keresni, hanem a bőkezű szociális juttatásokat igénybe venni - fűzi hozzá a tudósító. Szerinte összesen mintegy másfél millió roma él a csatlakozó országokban - közülük 500-600 ezren Magyarországon -, sokan nyomorúságos körülmények között, az oktatásban és a munkaerőpiacon is diszkriminációval sújtva.

Vezetőik és támogatóik azonban állítják, hogy a romák kiáramlásával kapcsolatos félelmek is túlzottak. "Nem sok jele van annak, hogy nagyobb mértékű mozgásra lehetne számítani" - mondta a lapnak Claude Cahn, az Európai Roma Jogok Központja nevű budapesti székhelyű intézmény igazgatója. (MTI)

Kapcsolódó anyagok
Brit munkavállalás: korlátozzák is, meg nem is
Nem kell tartani a magyarok Unióba áramlásától
Olvasóink egyharmada menne dolgozni az Unióba

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!