Ezt mindenekelőtt az ország földrajzi helyzete indokolja, amely központi, ugyanakkor Oroszországhoz és a keleti térséghez is közel van - fejtette ki Andris Piebalgs energiaügyi uniós biztossal folytatott találkozóját követően. A központ létrehozásának lehetőségét Piebalgs vetette fel két évvel ezelőtt, de létrehozásáról még nincs döntés.
Kóka János a sajtónak elmondta: Magyarország támogatja az uniós energiapiac további liberalizációját, és egyebek között olyan piaci gyakorlat irányában szeretne változásokat látni, amelyek révén a piac egyes részein működők nagyobb függetlenséget élveznek.
Kóka hangoztatta, hogy az EU-nak a biztonságos energiaellátáshoz diverzifikációra, új utakra van szüksége. Tudomásul kell venni, hogy a következő 25 év alatt az EU gázfogyasztása a jelenlegi évi 500 milliárd köbméterről mintegy ötödével megnövekszik, ami százmilliárd köbméteres emelkedést jelent - mutatott rá.
Úgy vélte, hogy a Kaszpi-tenger térségéből induló Nabucco gázvezeték - melynek létrehozási lehetőségeiről nemrégiben személyesen tájékozódott a térségben - ezt önmagában nem tudja kielégíteni, és az EU-nak emellett szüksége van orosz gázra és folyékony gáz behozatalát lehetővé tevő kikötői terminálokra is.
Magyarországnak kiemelt érdeke a gázellátás szerteágazóvá tétele, mert ebből a szempontból az EU egyik legkiszolgáltatottabb országa - vélte Piebalgs.