Az Eurostat pénteken tette közzé a második negyedéves foglalkoztatottság változására vonatkozó statisztikáját. Eszerint hazánkban egy negyedév alatt 0,4, egy év alatt pedig 0,8 százalékos bővülés történt. Ezekkel az adatokkal egyébként az uniós, adatokkal rendelkező országok közül a középmezőnyben szerepelünk, annak is inkább az élmezőnyében. Negyedéves szinten ugyanis a magyar 0,4 százalék a hatodik legjobb adatnak bizonyul, míg az éves változást nézve ennél egy kicsit rosszabb a helyzet, hiszen "csak" a kilencedik legnagyobb foglalkoztatásbővülés.
A hazai kedvező változások azonban elsősorban az évről évre egyre nagyobb intenzitással növekvő közmunkaprogramoknak köszönhetők. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy a versenyszférában alkalmazásban állók száma növekvő ütemben esik vissza éves viszonylatban, a piac munkahelyteremtő képessége pedig elmarad a korábban tapasztaltaktól.
A balti államokban bővül a legjobban a foglalkoztatás
Az eurózóna foglalkoztatásbővülése, mint olyan, nem volt előző negyedévhez képest, hiszen stagnálásról adott számot az unió statisztikai hivatala, a teljes unióban pedig csak nagyon kismértékű növekedést regisztráltak, mindössze 0,1 százalékkal volt több a foglalkoztatott, mint az év első három hónapjában. Érdekes egyébként, hogy a legnagyobb munkanélküliséggel rendelkező Spanyolország foglalkoztatottságának csökkenésénél a második negyedévben három ország is rosszabb eredményt regisztrált. Szlovéniában ugyanis 0,4, Cipruson 0,5, Bulgáriában pedig 1,3 százalékkal zsugorodott a foglalkoztatottak száma. Ezekkel szemben az Unió negyedéves éllovasai a balti államok lettek, hiszen a litván foglalkoztatottság 1,1, az észt és a lett foglalkoztatottság is egyaránt 0,9 százalékkal növekedett 2012 április-június időszakában.
Hasonló eredményre jutunk akkor is, ha 2011-hez képest bekövetkezett változásokat nézzük meg. A legnagyobb bővülést ebből az aspektusból nézve is a balti államok tudták regisztrálni. Észtországban 3,1 százalékkal, Lettországban pedig 1,9 százalékkal növekedett a foglalkoztatottak száma, a harmadik, dobogós helyre pedig a negyedéves viszonylatban az egyik legnagyobb visszaesést produkáló Málta került. Esetében úgy tűnik, hogy a legutóbb bekövetkezett 0,3 százalékos visszaesés nem tudta megakadályozni az ország foglalkoztatásbővülésének élrekerülését.
Egy év alatt egyébként a legkedvezőtlenebb változás talán nem is annyira nagy meglepetésre Görögországban történt, hiszen 9 százalékkal esett vissza a foglalkoztatottak száma egy év alatt. Ennél csak egy hajszálnyival jobb a helyzet Portugáliában, ahol is 2011-hez képest 4,2 százalékkal csökkent valamilyen munkát végzők száma 2012 második negyedévében.
A teljes Unió átlagát nézve 0,2 százalékkal lett kevesebb a foglalkoztatottak száma, míg az eurózónában 0,6 százalékos visszaesést regisztrált az Eurostat.
mfor.hu