Romániában nő a munkahelyteremtő beruházások száma
Köztudott azonban, hogy átjárás létezik mindkét irányba. Az egyik román területen lévő gyárat például két éven keresztül egy gyulai vezető irányította, meséli Pécska polgármestere. Egyelőre sokkal gyakoribb azonban a partiumi dolgozók átjövetele, akik a Békés megyei építkezéseken vagy mezőgazdasági munkákban vesznek részt. A pécskai kistérségben élő 14 ezer lakos közül állítólag mintegy száz fő megélhetését biztosítják ezek a munkák. Az mfor.hu több Arad környéki cégnél is érdeklődött, de mint kiderült, egyiknél sem dolgoznak magyarországiak.
Románia gazdasági erősödésével azonban a két polgármester szerint a jövőben a munkaerő-átjárás kölcsönösebbé válhat. A battonyaiak romániai alkalmazását nagymértékben segíti, hogy keleti szomszédunk csatlakozott az Európai Unióhoz, ami megkönnyíti az utaztatást.
Itthon fizetnék a járulékokat
A két település közötti megállapodás értelmében a Romániában dolgozó battonyai munkások után Magyarországon fizetnék a társadalom- és egészségbiztosítást. Ennek céljából itthon alakítanak egy céget, amely kikölcsönözné a munkaerőt a most épülő olasz gyárnak. Később a kft.-n keresztül más romániai cégek is foglalkoztathatnak magyarországiakat.
Az együttműködést Pécska és Battonya között segíti, hogy - részvételükkel - március közepén öt román és öt magyar település vegyes kistérségi szövetséget alakított. Az érintettek közösen pályáznak uniós forrásokra például vasúti, internet-ellátottsági és ivóvíz-bázis karbantartó projektekre.
Hazavárják a román dolgozókatSzakértők szerint Romániában az utóbbi időben határozottan erősödött a visszavándorlás a kedvezőbbre forduló gazdasági és politikai klímának köszönhetően. Dél-keleti szomszédunk az elmúlt évben 8 milliárd eurónyi közvetlen befektetést vonzott. Az idén minden eddiginél nagyobb, 10 milliárd körüli működőtőke beáramlásra számítanak, amivel egyidejűleg az ipari parkok száma is nőni fog. Keleti szomszédunknál - a tömeges elvándorlás és az egyre szaporodó beruházások miatt - állítólag komoly munkaerőhiány fenyeget. A kormány több ízben is hazatérésre ösztönözte a külföldön, leginkább Olaszországban, Spanyolországban, Franciaországban és Németországban dolgozó állampolgárait.
Bárányi Ildikó és Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum