3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mintegy nyolc százalékkal alacsonyabbak az átlagfizetések Magyarországon, mint Szlovákiában - írja a Merces internetes állásbörze felmérése alapján a Napi Gazdaság.

A Workania által működtetett fizetés-összehasonlító portál (www.merces.hu) szakértői 54 iparág átlagos jövedelmi viszonyait vizsgálták Magyarországon és Szlovákiában.

A felmérés szerint míg Magyarországon 205 ezer forint az átlagfizetés, addig Szlovákiában 223 ezer forintnak megfelelő összegre számíthatnak az álláskeresők. Hasonló mértékű eltérést mutatnak az átlagot mindkét országban meghaladó fővárosi fizetések is: Pozsonyban 278 ezer, Budapesten pedig csak 255 ezer forint az átlag.

Bár az nem meglepetés, hogy a szomszédos ország mintegy 24 százalékkal előzi meg Magyarországot a fafeldolgozással és a bútorgyártással kapcsolatos szakmákban kínált fizetésekben, az egészségügyben is 22 százalékkal magasabbak a szlovákiai átlagjövedelmek. Ennek ellenére a magyarországi gyógyszerágazatban lényegesen jobbak az átlagfizetések (307 ezer forint), mint a szlovákban (292 ezer forintnak megfelelő euró).

Meglepetés volt ugyanakkor az iskolai végzettség szerint összehasonlítás: lényegesen magasabb ugyanis a Magyarországon dolgozó főiskolai, egyetemi és posztgraduális végzettséggel rendelkezők átlagos jövedelme, mint szlovák kollégáiké. Egy magasan képzett magyar állampolgár akár százezer forinttal több pénzt vihet haza, mint a Szlovákiában élő többdiplomás társa. Több szakterületen is versenyképesebbek a magyarországi átlagjövedelmek: ilyen például a lízing (313 ezer forint), a vagyon- és életbiztosítások (280 ezer forint), valamint a további feldolgozás céljára előállított termékek értékesítése (234 ezer forint) raktárakból és a nagykereskedelemben. Ezenfelül a magyar közigazgatásban és államigazgatásban dolgozók is lényegesen, pontosan 10 százalékkal keresnek jobban, mint a szlovákiai hivatalnokok. Projektmenedzseléssel is inkább Magyarországon éri meg foglalkozni, ez alól csak a hr, a munkaerő-fejlesztés, a marketing, a reklám és a pr számít kivételnek.

A bérek összehasonlítását nagyban befolyásolja a forint árfolyamának alakulása. Erre jó példa a hr: 2008 végéig a magyar hr-esek az akkori aktuális árfolyammal számolva jobban kerestek szlovák kollégáiknál (a legnagyobb különbség, több mint 40 ezer forint, 2008 első negyedévében volt). A forint gyengülése miatt 2009 első negyedévében már a szlovák személyzetisek fizetése volt magasabb, átlagban 40 ezer forinttal. Ez a második negyedévre ismét változott, ugyanis a magyarországi hr szakma 280 ezre veri a szlovák 263 ezres átlagot, írja a Napi Gazdaság.

A felmérésben 110 ezer dolgozó adatai, továbbá 6,5 ezer állásajánlatban felkínált fizetés és 34,5 ezer önéletrajzban közölt elvárt havi bér szerepelt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!