4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vezető kutatók szerint egyértelmű, hogy a globális toborzási verseny már a felsőoktatást is átitatta. A piacvezető cégek a legjobb képességű fiatalokat egyenesen az iskolapadból vadásszák le. Az mfor.hu annak járt utána, mi a helyzet a hazai munkaerőpiacon a "felsőoktatási torborzás" terén.

Mi a helyzet a BME-n?

A Budapesti Műszaki Egyetem (BME) az egyik olyan felsőoktatási intézmény, ahol rendkívül kemény harc van a kiírt pályázatok során a diákok között, itt ugyanis évszázados hagyománya van a vállalati-felsőoktatási kooperációnak.

Mint Dallos Györgyi, a BME szakreferense szerint az egyetem "Magyarország legerősebb felsőoktatási intézménye a mérnöki és az üzleti tudományok területén, a hazai K+F vezető intézménye. Elég például a Tungsram támogatásával 1938-ban megalakult Atomfizika tanszékre gondolni."

Az egyetemnek jelenleg harminc céggel van a teljes intézményt érintő, átfogó együttműködési megállapodása, ezen felül pedig közel 200 azon keretmegállapodások száma, amelyek karok, tanszékek és vállalatok között jöttek létre. Ezek legerősebb fókuszpontjai: a szakképzési hozzájárulás biztosítása, K+F feladatok teljesítése az innovációs járulék terhére, hallgatói, professzori ösztöndíjak, szakmai gyakorlatok, tanulmányutak, valamint a gyakorlatorientált tanulmányokat segítő eszköztámogatás és laborfejlesztés. 

A K+F-re koncentrálnak


Hogy az egyetemek és főiskolák mennyire játszhatnak szerepet a jövőben a tudásinnovatív munkaerő-piaci szintű együttműködésekben, azt a BME kapcsolatrendszere jól mutatja. Az egyetem a közös vállalati-egyetemi kutatás-fejlesztéseknek régóta egyik legfőbb színtere, és az utóbbi időben különösen erős növekedés figyelhető meg ezen a téren.

Az ugrásszerű fejlődés nem kis részt az Audi-Ericsson-Siemens kapcsolatnak köszönhető. Az Audi Hungária Motor Kft.-vel kötött megállapodás fő célja például az volt, hogy a kölcsönös előnyök alapján teljesedjen ki a nagyhírű cég magyarországi továbbképzési és kutatás-fejlesztési tevékenysége.

A vállalat "Audi professzori és hallgatói ösztöndíj" létesítéséről is döntött, azon kívül kiemelten támogatja a mérnökhallgatók német nyelvű részképzését a Karlsruhe-i Egyetemen, és kutatóhelyet hozott létre  a BME infrastruktúráján belül Audi Hungária-BME Intézet néven.

Az Ericsson az egyik legrégebbi partnere az egyetemnek: az együttműködés több mint egy évtizedes, és a svéd anyacég kutatóbázisának Magyarországra telepítésével vált meghatározóvá. Ugyancsak régi hagyománya van az egyetem és a Siemens együttműködésének, s kiemelkedő az intézmény és az SAP Hungary Kft. doktoranduszokat és diákokat támogató programja is.  A BME hallgatóinak ösztöndíjprogramjaira jelenleg összegyetemi szinten 150 millió forintos támogatást fordítanak.

Vitathatatlan előnye ezeknek a programoknak, hogy a pályázatok útján a hallgatók már egyetemi éveik alatt ismereteket szereznek a vállalatok elvárásairól, teljes képet kapnak a munka valós hátteréről. Ezen felül diplomamunkájukban és szakmai fejlődésükben sokat segítenek nekik a vállalatok, állítja a BME szakembere: "Ugyanez a cégek szempontjából a tudásinnováción felül biztonságérzetet is ad, hiszen a szakmai gyakorlatok révén közelebbről megismerhetik a potenciális jelölteket és leszűrhetik a legkiválóbb jelentkezőket."

További növekedés várható a vállalati-felsőoktatási programokban


A vállalatok és a felsőoktatási szereplők szoros innovációs együttműködése - azon felül, hogy komoly előnyöket nyújt mindkét félnek - fontos szerepet tölt be a munkaerőpiaci-közoktatási harmonizációban, véli Fazekas Melinda, a Szegedi Tudományegyetem Karrier Irodájának vezetője.

"Egyrészt jó nevű cégeknél szerezhetnek gyakorlatot a hallgatók azon felül, hogy a projektmunkának köszönhetően számos interperszonális készségük fejlődik, másrészt megismerhetik a vállalati kultúrát is, még mielőtt kilépnének a munkaerőpiacra. Sokkal több ehhez hasonló programra lenne szükség, hogy a felsőoktatás naprakész, gyakorlatias ismeretekkel ruházza fel a hallgatókat, így minél inkább reagálni tudjon a munkaerőpiac keresleti igényeire" - tette hozzá.

A jelenlegi trendek mellett nem kizárt, hogy ez az igény éveken belül megvalósulhat, hiszen egyre több kisebb cég is kezdi felismerni a felsőoktatásban rejlő tudásbázist. Sem a munkáltatók sem pedig a munkavállalók szempontjából nem elhanyagolható tény, hogy az általunk megkérdezett szakértők kivétel nélkül már most állítják: az iskolapadokban dől el, kiből milyen szakember lesz.

Garai Katalin

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!