A lengyel állami olaj- és gázkonszern (PGNiG) szerdán bejelentette, hogy a Fehéroroszországon és az Ukrajnán át szállított földgáz mennyisége is csökkent. Szerződéses kötelezettségeihez képest hétfőn 20, kedden pedig 24 százalékkal szállított kevesebbet a Gazprom orosz gázipari vállalat a lengyel partnernek. A PGNiG még nem tudja, hogy a Gaprom technikai vagy kereskedelmi jellegű ok miatt csökkentette-e a gáz mennyiségét. A kiesés egyelőre nem okoz gondot, minden fogyasztó rendben kapja az energiahordozót. A PGNiG más szállítótól pótolta a hiányt, így nem kellett a tározókban lévő gázhoz nyúlnia.
A Gazpromnál egyelőre nem kommentálták a hírt. Az orosz földgázimportőrök közül Szlovákia, Magyarország, Bosznia és Szerbia sem tapasztalt eddig akadozást vagy mennyiségi csökkentést a szállításokban.
Az Ukrtransgaz ukrán állami gázforgalmazó monopolcég azt közölte, hogy Lengyelország szerda délután teljes egészében leállította az Ukrajnába irányuló gázexportot. Ihor Prokopiv, az Ukrtransgaz vezérigazgatója úgy vélte, hogy a napi mintegy négymilliós köbméteres reverz szállítást a lengyel fél az orosz gázszállítások csökkenése miatt szüntette be.
Több európai ország attól tart, hogy Oroszország ütőkártyaként fogja használni a gázszállításokat a közte és a Nyugat között az ukrán válság miatt kialakult vitában.
A Financial Times című brit gazdasági lap az Európai Bizottság magas rangú illetékeseire hivatkozva kedden azt írta: Oroszország a gázexport csökkentésével fenyegette meg az Európai Uniót, hogy megakadályozza az orosz földgáz reverz szállítását Ukrajnába.
Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója már június végén figyelmeztetett, hogy a Gazprom korlátozásokkal sújthatja azokat az európai vállalatokat, amelyek az eredeti áramlási irány megfordításával orosz gázt adnak át Ukrajnának.
Szlovákiából szeptember 2-án indult meg a Vaján-Ungvár gázvezetéken a gáztovábbítás Ukrajnába. A vezeték elvileg évente 10 milliárd köbméter (napi 27 millió köbméter) földgázt képes szállítani az Európai Unióból Ukrajnába, ami az ukrán importszükséglet 40 százalékát fedezné. Az érintett vezetéknek még nincs ekkora kapacitása, de 2015 első negyedévére a fejlesztéseknek köszönhetően már lesz.
MTI