A TOP-100 magyar vállalat 2007 első félévében optimistábban látja jövőjét, mint akár egy hónappal ezelőtt - olvasható ki az Ecostat gazdaságelemző cég felmérésének eredményeiből. Az erősödő jó hangulat a kedvező világgazdasági kilátásoknak, a nemzetközi kereskedelem élénkülésének köszönhető. A beruházások gazdaságélénkítő szerepét ugyanakkor minimálisra értékelik a legnagyobb hazai vállalatok, ezek hatása szerintük főként a második félévben lesz érezhető.
A cégek bizalmának növekedése egybevág az Ecostat számításaival, amelyek szerint a hazai gazdaság 2007. évi teljesítményét továbbra is az európai konjunktúra határozza meg. A gazdaságelemzők számításai szerint a reálgazdaság növekedése idén 2,5 és 2,8 százalék között várható. A pénzügyi reformoknak köszönhetően a tervezett államháztartási hiány tartható lesz, megkezdődik a nagy elosztó rendszerek átalakítása, működésük racionalizálása - áll a felmérés összefoglalójában.
A bizalom számokban
Januárban a nagyvállalatok 31 százaléka a hazai gazdaság kismértékű javulásában, 30 százalékuk a szinten maradásban bízik. A makrogazdaság helyzetét kedvezően megítélő vállalatok aránya szeptember óta folyamatosan emelkedik.
Saját vállalkozásuk hat hónapon belüli teljesítményét a korábbiakat meghaladó derűlátással értékelik a multinacionális leányvállalatok. Működési feltételük javulását 31 százalékuk, változatlanságát 38 százalékuk valószínűsíti. A pesszimista várakozások aránya az utóbbi fél évben csökkent.
A cégek decemberi prognózisával egyezően az élénk külpiaci környezet hatására termelése bővítését a TOP-100 vállalati kör 55 százaléka tervezi. Az összes vállalkozásból minden tizedik dinamikus fejlődéssel számol.
A belföldi kereslet csökken
Az élénk külpiaci értékesítés jelentős mértékben ellensúlyozza a költségvetési szigorítással összefüggő belföldi keresletcsökkenést. A belföldi értékesítést bővítő építőipar teljesítménye kedvező esetben szinten marad, jelentősebb élénküléssel az ágazatban 2008-ban lehet számolni.
A belföldi kereslet vállalati megítélése az utolsó két hónaphoz képest kismértékben romlott. A hazai piac szűkülését a novemberi 38 és a decemberi 42 százalékos arány után a nagyvállalatok 45 százaléka vélelmezi. A belföldi értékesítésben pozitív irányú elmozdulást a cégek egytizede feltételez, lehetőségei szűkülését valószínűsíti minden második vállalkozás. A válaszok megoszlásában tapasztalható ingadozás a fizetőképes kereslet bizonytalanságát tükrözi.
A külföldi kereslet megítélése kedvező, stabil, illetve bővülő igényekkel számol a nagyvállalatok 48 százaléka, piacai elvesztésétől mindössze 4 százalékuk tart. Export lehetőségei bővülését feltételezi a cégek 43 százaléka, stabilitását reméli minden második vállalkozás.
A munkaerőpiac 2007 első félévi adottságai a cégek 65 százaléka szerint nem változnak, javulást a cégek 19 százaléka vár.
A beruházások nem állnak le
Januárban a TOP-100 vállalatok valamivel optimistábban ítélik meg pénzügyi helyzetük változását, mint a múlt év végén. A pénzügyi nehézségek előfordulását valószínűsítő cégek aránya 53 százalékról 42 százalékra csökkent.
A gazdasági környezet változásáról a nagyvállalatok összességében pesszimista véleményt fogalmaztak meg, a kiszámíthatóság gyengülését 55 százalékuk feltételezi.
2007 januárjában a TOP-100 vállalatcsoport beruházási aktivitása magas szintű, értéke 67 százalék. A fejlesztési hajlandóság két éves visszatekintésben átlag feletti. Új technológia átvételét a korábbinál több vállalat tervezi, a nagyvállalatok 34 százaléka nyilatkozott fejlesztései kiterjesztéséről. A fejlesztések szükségességét támasztja alá, hogy a cégek 12 százaléka szűkös eszközállománnyal igyekszik teljesíteni megrendeléseit - olvasható az Ecostat felmérésében.