3p

Határozatlan idejű sztrájkot jelentettek be a BKV-szakszervezetek csütörtökön a cég vezetősége és az érdekképviseletek közötti újabb tárgyaláson.

A sztrájk pontos időpontját később fogják meghatározni, de megfelelő időben közlik majd, mondta el Nemes Gábor, a sztrájkbizottság szóvivője az MTI-nek. "Ha bejelentjük, hogy valamelyik napon sztrájk lesz, akkor az addig tart, ameddig le nem fújjuk" - tette hozzá.

Javaslatcsomagot kapott a BKV

A tárgyaláson a sztrájkbizottság tagjai átnyújtottak a cég vezetőségének egy javaslatcsomagot (a BKV Zrt. kibontakozási csomagot), amely elvárásokat, rendelet- és törvénymódosítási javaslatokat, továbbá indítványokat tartalmaz a társaság gazdasági és műszaki problémáinak megoldására.

A dokumentumban foglaltak szerint a szakszervezetek indítványozzák a közúti közlekedésről szóló 1988-as törvény módosítását, és szeretnék tisztázni a tömegközlekedést érintő paragrafusokat. Pontosabb megfogalmazásokkal, évenkénti felülvizsgálattal módosításra javasolják a költségvetési törvénnyel kapcsolatos, normatív szabályozásról szóló rendeletet, emellett indítványozzák az árkiegészítésről szóló rendelet megváltoztatását is.

A szakszervezetek elvárják, hogy a kormány és az önkormányzat olyan finanszírozási rendszert dolgozzon ki, amely megállítja a BKV-nál az adósságspirál-növekedést, és garantálja 2008 és 2012 között az adózás előtti nullszaldós működést.

A dokumentum szerint a cél Budapest közösségi közlekedésének elvárt szintű biztosítása, és ez a "minimum", amit akár programnak is lehet nevezni. A "program" tervezésének, elkészítésének csak akkor van értelme, ha a tömegközlekedés megmentéséért, fenntartásáért és fejlesztéséért a főváros és az állam is érdemi lépéseket tesz, s a szakszervezeteket és a BKV Zrt.-t is bevonják a céget érintő összes kérdés rendezésébe, áll a javaslatcsomagban.

Konferencia a BKV-ról?

A szakszervezetek június 30-ig adtak haladékot a tulajdonosnak, hogy országos szintű konferenciát szervezzen, ahol dönteni kell a közép- és hosszú távú program elfogadásáról. Szükségesnek tartanak egy olyan programot is, amely a tömegközlekedés fenntartását és egybentartását tűzi ki célul; erre szeptember 1-ig adtak határidőt. Továbbá szeptember 30-ig tisztázni szeretnék a régió fogalmát és kötelezettségeit a közösségi közlekedés fenntartása érdekében; az eredményeket jogszabályokban rögzítenék.



A dokumentumot a húszból 15 szakszervezet írta alá. Nincs ott a neve a papíron például Gulyás Attilának, a Metró Közlekedési Dolgozók Szakszervezete elnökének, aki a sztrájkbizottság másik szóvivője volt.

Mint mondta, azért nem írta alá a javaslatcsomagot, mert nem értenek egyet az elhúzódó sztrájkfenyegetéssel, illetve azzal sem, hogy esetleg májusban legyen egy többnapos munkabeszüntetés, amely az érettségiző diákokat hátráltatná a közlekedésben.

A tárgyalások jövő kedden folytatódnak, az új paraméterkönyv-tervezettel foglalkozó munkacsoport pedig pénteken reggel folytatja munkáját.

Kétszer már sztrájkoltak

Mint ismert, a BKV-szakszervezetek április hetedikén félnapos, április 18-án pedig egész napos sztrájkot tartottak. A dolgozók túlnyomó többsége mindkét alkalommal részt vett az akcióban, így a főváros tömegközlekedése – néhány kósza villamostól és egyes, alvállalkozók által üzemeltetett buszjárattól eltekintve - szinte teljes egészében leállt a munkabeszüntetések idején.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!