3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fizetésekhez viszonyítva Magyarországon a legdrágább a villamosenergia ára, derül ki az uniós országokat összehasonlító felmérésből. A gázárak tekintetében a legnagyobb áremelkedés is nálunk volt.

Az Eurostat sajtóközleménye szerint nemzeti valutában számolva a legnagyobb háztartási áramdíjcsökkenés Cipruson volt (-20 százalék), majd Olaszország (-10 százalék) és Írország (-8,8 százalék) következett.

Az időszakban ugyanakkor Lengyelországban történt a legnagyobb növekedés, 18 százalékos. Lengyelországot Luxemburg követi 17 százalékos áramdíj növekedéssel, illetve Szlovénia, 16 százalékkal. Magyarországon 11,6 százalék volt az emelkedés. Euróban kifejezve az átlagos háztartási áramdíj Bulgáriában volt a legalacsonyabb (8,2 euró/100 kWh), majd Franciaország következett, 10,6 euró/100 kWh-val, illetve a balti államok, 9 euró körüli díjjal. Magyarországon 15,96 euró volt az áramdíj.

Vásárlóerő-paritáson számolva, a legalacsonyabb elektromos árakat Finnországban találták (10,3 PPS, vagyis vásárlóerő-norma), majd Franciaország és Görögország következett. Az EU-ban a legmagasabb díj ugyanakkor Magyarországon mutatkozott (24,3 PPS), Lengyelországot (22,0 PPS) és Németországot (21,4) megelőzve. Az adó aránya az áramdíjon belül átlag 26 százalék volt az időszakban az EU-ban, 4,8 százalék (Málta) és 56 százalék (Dánia) között szóródva. Magyarországon 17,3 százalék volt az időszakban az adóarány.

A gázárakban az időszakban - nemzeti valutában számolva - a legnagyobb csökkenés Belgiumban mutatkozott (-29 százalék), míg a legnagyobb növekedés az EU egészében Magyarországon (+11,1 százalék). Az árnövekedésben Magyarország után, jóval lemaradva, 6-6 százalékos emelkedéssel Litvánia és Lengyelország következett.



Euróban számolva a legalacsonyabb gázdíjak Romániában voltak (7,5 euró/gigajoule), míg a legmagasabbak Svédországban (26,9 euró). Magyarország 13,23 euróval a középmezőnyben foglalt helyet. Az átlagos gázár az unióban 14,7 euró volt gigajoule-onként a vizsgált időszakban.

Vásárlóerő-paritáson számolva a gáz ára a legalacsonyabb Luxemburgban volt, (10,7 PPS/gigajoule), a legmagasabb Svédországban (23,8), illetve Lengyelországban (21,8) és Bulgáriában (20,2). Magyarország a negyedik helyezett e tekintetben, 20,12-es mutatóval. A háztartási gázárak adótartalma átlag 22 százalék volt az EU-ban, a portugál 5 százaléktól a nagy-britanniai 50 százalékig. Magyarországon 20 százalék volt az adótartalom.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!