A marketingszakmában az online hirdetések hatékonyságánál idáig az azonnali átklikkelések számát tartották meghatározó mérőszámnak, és nem vették figyelembe azokat, akik jóval a reklám megtekintése után látogatták meg a hirdetett márka oldalát. A kampányok teljes hatásának felméréséhez, a most megjelent két tanulmány szerint figyelembe kell venni a fogyasztók hosszabb távú reakcióját is.
Az Advertising.com-on közzétett kutatás során megvizsgálták, hogy egy tizennégy napos hitelkártya hirdetési kampány során a látogatók 85 százaléka egy nappal a banner megtekintése után a hirdetett oldalra. Ami még meglepőbb, hogy az átkattintások 15 százaléka egy héttel a reklám megismerése után történt.
A kutatás során a legkülönbözőbb területhez tartozó marketingkampányokat vizsgálták, többek között hotel-, repülőjegy- és hitelkártya-reklámokat, és ugyanerre az eredményre jutottak.
Ami igazán döbbenetes volt, hogy a hirdetett felületre való átlátogatások jelentős része jóval a hirdetés megtekintése után következett be, fogalmazta meg Scott Ferber, az Advertising.com vezérigazgatója a közreadott eredmények jelentőségét. Ebből ugyanis az következik, hogy a hatásvizsgálatok ezidáig gyakorlatilag mellélőttek, mikor a reklám eredményességét az azonnali kattintottsággal mérték.
A new york-i informatikai cég, a DoubleClick most megjelentetett harmadik negyedéves adatai ugyanezt támasztják alá. A látogatók 77 százaléka mintegy egy hónappal a banner megismerése után érdeklődik a hirdetett termék után: ez az arány egy negyedévvel ezelőtt még 55 százalék volt.
Az átklikkelések meghatározó része tehát jóval az első benyomást követően mérhető. Ferber véleménye szerint eddig tévesen mérték a közönség reakcióját, és a kulcs a reklámozók számára a hosszú ideig való jelenlét lesz. Az interaktív média nem jelenti azt, hogy minden gyorsan és azonnal történik magyarázza az eredményeket az Advertising.com vezetője.
Másképp kell mérni a bannereket
A felhasználók többnyire nem azonnal, hanem néhány nappal később látogatják meg az online hirdetésekben reklámozott weboldalakat. Ezt a különösen hangzó eredményt közölte le két nemrég megjelent tanulmány is.