Adott negyedévre mindig az előző három hónap tényleges és az utána következő három várható gázbeszerzési költsége, valamint a Magyar Nemzeti Banknak az ármódosítás előtti negyedév második hónapjának 1. és 15. napja közötti napi devizaárfolyam-átlaga a kalkuláció alapja. Áprilistól tehát aszerint fizetünk, hogy az E.On Földgáz Trade Zrt. január 1-jétől június 31-ig mennyiért vette és veszi a gázt, s hogy február 1–15. között milyen átlagot ad az MNB-árfolyam.
A figyelembe veendő időszak első napjától máris két számjegyű áremelést ért el a szállító, sőt a következő negyedévekben is jóval tíz százalék fölött drágításra készül. Az árnövekedés lendületét mutatja, hogy a pillanatnyilag fizetett ezer köbméterenként 345 dollár annyi, amennyit csak áprilisra jósoltak az ügylethez közel álló körökből.
Így viszont aligha tarthatók az idei negyedévenkénti lakossági emelések 10 százalék alatt, hacsak nem politikai megfontolások döntenek, ahogyan eddig számtalanszor. Viszont maga az importgáz drágulása is megtörhet, ha az azt meghatározó olajtermékárak növekedése is lelassul. Erre leghamarabb a második fél évben kerülhet sor, írja a Világgazdaság.