Az Apple fejlesztői oldalán tette közzé az iOS eszközökön futatott operációs rendszerek verzióinak részarányát. Eszerint az Apple kütyüinek 46 százalékára már feltelepítették az iOS 8-at, 49 százalékán még a 7-es fut, 5 százalékot pedig a régebbiek adnak. Az hozzá tartozik az igazsághoz, hogy ez a szám azon készülékekre vonatkozik, amelyekkel szeptember 21-én, vagyis 4 nappal az iOS 8 kiadása után beléptek az App Store-ba. A 21-én egyébként két nappal voltunk az iPhone 6 debütálása után.
(Forrás: Apple)
Hogy miért nem magasabb ez a szám, annak több oka lehet. Egyrészt az iOS 8 nem hozott akkora áttörést az iOS 7-hez képest, mint ez utóbbi a 6-oshoz viszonyítva. Tavaly ugyanis sokat fiatalodott a rendszer, külsőleg mindenképpen. Ráadásul az iOS 8 telepítése több szabad helyet igényel, így lehet, hogy sok embernek még nem volt kedve „kitakarítani” telefonjáról a képeket, vagy törölni rég nem használt programokat. A Crittercism elemzőcég jelentése szerint ráadásul az applikációk az iOS 7-nél 67 százalékkal gyakrabban fagynak le az 8-as alatt, bár tény, hogy ez a hír szerdán látott napvilágot, tehát az első körös frissítőkön már nem segített az információ.
Ezen túl ott van még a régi készülékek problémája. Az iPhone 4-esek eleve ki vannak zárva a frissítésből, a 4S tulajdonosok pedig okulva a 4 és az iOS 7 tavalyi esetéből, mikor az első verzió komolyan lelassította a készüléket, kivárhatnak. Az igazán óvatosak esetleg megvárják 8.1-es verziót (ha lesz ilyen), vagy néhány tesztet, amelyből kiderül, hogy mire számíthatnak. A szaksajtóban eddig megjelent írások egyébként 50 százalékos lassulást, és a kis kijelző méretből adódó kompatibilitási anomáliákat rótták fel a 2011-ben debütált készülék esetében, amely immár az egyetlen 3,5 colos készülék, amely még megkapta a frissítést.
Az iOS 8-al együtt érkező 6-os iPhone-ok egyébként megdöntöttek minden eddigi eladási rekordot. Az első hétvégén 10 millió talált gazdára belőlük, pedig Kínában még el sem kezdődött az értékesítés.
Szász Péter
mfor.hu