"Tapasztalataink szerint a megbízók általában hátrányként értékelik, ha valaki több éves adminisztrációs vagy egyéb tapasztalattal a háta mögött gondol egyet és pályát változtat" - mondta el kérdésünkre Budaházi Péter, a Job-Center Személyzeti Tanácsadó Kft. operatív igazgatója. Ilyenkor csaknem elölről kell kezdeni a karriert, ráadásul - a frissdiplomásokkal ellentétben - már nincs meg az az előny, hogy jobban formálhatóak, könnyebben beilleszthetőek egy-egy vállalati kultúrába.
A szakmai tapasztalat a döntőAz operatív igazgató szerint nem maga a váltás okoz problémát, hanem a releváns tapasztalat hiánya: "Itthon egy jelölt elbírálásakor elsősorban a valódi szakmai tapasztalat dönt, ezt követik a személyes kvalitások és csak utolsó szempont a szakirányú végzettség" - emelte ki a szakember.
Míg Európában sokkal elfogadottabb és könnyebben kivitelezhető egy ilyen váltás, itthon egyelőre a nem ez a helyzet. Emellett akadnak ellenpéldák is: a gépészmérnökök például előszeretettel képezik át magukat informatikussá, mivel utóbbi szakmára jóval nagyobb a kereslete.
Abban Pál Emil, a CVO Technology business menedzsere is egyetértett Budaházival, hogy éles váltásokra nem nagyon van lehetőség. Ellenpéldaként azonban ő is megjegyezte, hogy az értékesítés és marketing között, valamint a humánerőforrás irányába előfordulhat mobilitás. Így elképzelhető például egy értékesítő-tréner-HR vagy egy mérnök-vezető-HR útvonal karriervonal.
Itthon már csak azért sem gyakori a radikális pályaváltoztatás, mert a váltani szándékozó szakembernek sokszor cégen belül kínálnak fel egy másik pozíciót. Ez természetesen kapcsolódik az addigi szakterületéhez is, sőt, kifejezetten a kolléga kompetenciáira alapozzák, véli Hyross Krisztina consultant, aki a CVO-nál pénzügyi területre toboroz szakembereket.
Előnyben a fizikai dolgozókJóval kedvezőbb helyzetben vannak a kétkezi szakmák képviselői, mivel a felnőttképzésben - annak sajátos moduláris rendszere miatt - jóval kevesebb időbe kerül elsajátítani egy új szakmát, mondta el lapunk kérdésére Dr. Soós Adrianna, a Foglalkoztatási Hivatal főigazgatója. Az országos képzési jegyzékben (OKJ) szereplő különböző szakmákat ugyanis a 90-es évektől képzési egységekre, úgynevezett modulokra osztották, így azokat a területeket, ahol átfedés van két szakma között, már nem kell újratanulni. Sőt, a szisztéma olyannyira rugalmas, hogy a foglalkozások részképesítésenként, azaz több egységben is elsajátíthatóak. Tehát ha valaki egy időre mégis abbahagyja a tanulást, a tudás nem vész el, később "rá lehet tanulni" az addig elvégzett kurzusokra.
Körte IldikóMenedzsment Fórum