6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Letelt a második határidő, így az Európában működő mobilszolgáltatók lehetővé tették fogyasztóiknak, hogy átálljanak az olcsóbb uniós tarifarendszerre. Minderről a magyar mobilszolgáltatók sem maradtak le: augusztus 29-től a fogyasztók nagy részét automatikusan átirányítják az alacsonyabb percdíjakat tartalmazó csomagokra. A mobilosok kisebb hányadának azonban jeleznie kell, ha váltani akar. Mfor.hu háttér.

Figyelni kell, hogy átrakjanak Eurotarifába - (Mfor.hu montázs)

Minden magyarországi mobilszolgáltató felajánlotta ügyfeleinek az új, az eddiginél olcsóbb külföldi telefonálást lehetővé tevő tarifacsomagokat. A hazai szolgáltatók még ki is tűntek gyorsaságukkal: a kötelező érvényű uniós irányelv szerint augusztus 29-ig csak azoknál az ügyfeleknél kellene bekapcsolni az új tarifarendszert, akik ezt kérik. Azoknál, akik eddig az időpontig nem jelezték szolgáltatójuknál, hogy váltanának, csak szeptember 29-ig lenne kötelező az átállítás.

Egyszerűk és komplikáltak

A legegyszerűbb dolga ebből a szempontból a Pannonnak volt: mivel egységes, három zónás roamingtarifarendszere volt korábban is (amely ráadásul magasabb percdíjakat tartalmazott az EU-s csomagban foglaltaknál), minden ügyfelét gond nélkül, egy gombnyomással átállíthatta az új rendszerre. A cégnél érdeklődésünkre elmondták: szerdától minden EU-tagországba érkező ügyfelük üzenetet kap, amelyben megtalálhatja a díjszabást. A cég az ügyfélszolgálatokon, az interneten, valamint óriásplakát- és SMS-kampányban is értesíti a Pannonosokat az olcsóbb percdíjakról.

Bonyolultabb a helyzet a Vodafone-nál és a T-Mobile-nál, ugyanis mindkét cégnek komplikáltabb a roamingrendszere. A T-Mobile korábban már jelezte, hogy augusztus 29-ig automatikusan csak a Világjáró csomagot használó, illetve Domino roaming díjakkal telefonáló T-Mobile-osokat teszi át az új díjszabásba. Azok az ügyfelek, akik speciális barangolási csomagot használnak (például a World Class vagy a Domino Direkt elnevezésű tarifákat), csak akkor vehetik igénybe az EU-s díjakat, ha váltási szándékukat jelzik a szolgáltatónál.



Ezt az önkiszolgáló ügyfélszolgálaton, telefonon, vagy a T-Pontokban személyesen tehetik meg az előfizetők. Ha nem kérik a váltást, akkor ők szeptember 29-e után is maradnak a régi roamingdíjszabásban. A cég tájékoztatása szerint erre az uniós irányelv lehetőséget ad, mivel ezekkel az előfizetőkkel korábban külön szerződést kötöttek a kedvezményes díjszabásra. A kedvezmények pedig - például Horvátország esetében - továbbra is élnek.

Előnyök a régi tarifákban

A régi, WorldClass elnevezésű előfizetéses tarifa egyébként annyiban más az új EU-s csomaghoz képest, hogy például Horvátországba olcsóbban telefonálhatnak a T-Mobile előfizetők - 252 forint helyett 246, azaz pontosan hat forinttal kevesebb a percdíj. Cserébe viszont az EU-tagállamok többségébe is több mint száz forinttal drágábban, azaz 246 forintért telefonálhatnak azok, akik maradnak ebben a csomagban.

A Domino Direkt használata esetén nem kell külföldön kódot ütni a felhívni kívánt szám elé, az alapesetben működő - és mostantól Eurotarifával számoló - Domino-díjszabás használatához viszont egy számsor begépelésével kell bejelentkezni a rendszerbe.

A társaságnál azt nem közölték, hogy jelenleg hány ügyfél használ speciális tarifát, és ebből hányan jelezték eddig váltási szándékukat.



A Vodafone esetében is többféle tarifacsomag van érvényben. Az alap, a Vodafone World csomag: az erre előfizető ügyfelek augusztus 1-től - Magyarországon először - már az új Eurotarifa árain mobilozhatnak külföldön. Akik viszont az Eurocall vagy Eurocall Platinum elnevezésű csomagot használják, még nem kerültek át automatikusan az új rendszerbe. A Vodafone honlapján az áll, hogy a két speciális csomag 2007. szeptember 28-án, tehát az uniós Eurotarifa-átállítási határidő előtt egy nappal megszűnik. Az ügyfelek ettől az időponttól - választásuktól függően - a Vodafone Passport vagy a Vodafone World tarifákon mobilozhatnak külföldön. Amennyiben az előfizetők nem nyilatkoznak választásukról, automatikusan az Eurotarifát aktiválja náluk a szolgáltató.

Forgalomnövekedést várnak

Egyelőre a már említett Vodafone Passport nevű tarifa használói is "maradnak a helyükön". A díjcsomag lényege, hogy egy kapcsolási díj (számlás előfizetés esetén 298,80 tízpercenként, kártyásoknál 299 forint óránként) megfizetése után az otthoni előfizetésnek megfelelő percdíjakon telefonálhatnak az ügyfelek. Hosszabb beszélgetések esetén tehát jobban járhatunk a "telefonos útlevél" kiváltásával, mint az Eurotarifa használatával. A Passport ráadásul érvényes az EU-n kívüli Törökországban és Horvátországban is. Hasonlóan a T-Mobile speciális tarifát használó ügyfeleihez, a Vodafone előfizetői is maradnak a Passport-csomagban, ha nem módosíttatják szerződésüket. A cégnél egyelőre azt tapasztalják, hogy kevesen váltanának a Passportról Eurotarifára.

A Vodafone-nál ráadásul vannak olyan ügyfelek, akik az előfizetésük megkötésekor nem kérték a roaming bekapcsolását. Ők külföldön csak segélyhívó számot hívhatnak. A cég tájékoztatása szerint ha továbbra sem kérnek roamingszolgáltatást, az Eurotarifát sem kapcsolják be náluk.

A várható bevételkiesésekről továbbra is szűkszavúan nyilatkoznak a szolgáltatók: a Pannon szerint esetükben nem lesz gond, mivel az ügyfelek majd többet mobiloznak külföldről. A Vodafone-nál bár számítanak bevételkiesésre, az nem éri váratlanul a céget, mert már előre bekalkulálták az éves tervekbe. A díjcsökentés egyébként utóbbi céget érintheti a legnagyobb mértékben, hiszen a társaság már augusztus elsejétől kevesebbet számláz ügyfeleinek, ha külföldön telefonálnak.

A Vodafone-nál azt is hozzátették, hogy a Passport-tarifarendszer népszerűsége miatt a roamingbevételek már egy éve folyamatosan csökkennek. A cégnél is bíznak abban, hogy az ügyfelek bátrabban mobiloznak majd külföldről, így a bevételkiesést kiegyenlítheti a forgalomnövekedésből származó haszon.

A T-Mobile-nál azt közölték, hogy a bevételkiesés-kalkuláció nem publikus.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!