Korszerűbb technológiával dolgozik, és több értéknövelt, például interaktív szolgáltatás nyújtását vállalta, mint versenytársai, ezért nyerhetett a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) digitális földi sugárzású tévés és rádiós pályázatán az Antenna Hungária (AH). A nyertes egy új televíziós csatorna szórását is megígérte pályázatában, ami szintén a javára billentette a mérleget.
Az AH Zrt. egyébként 88,509 pontot, míg versenytársa, a szlovák hátterű Digital Broadcasting Kft. 83,781 pontot kapott. A rádiós pályázaton az Antenna Hungária versenytársa a Magyar Rádió Zrt. volt, előbbi 90,007, utóbbi 85,158 pontot kapott.
Mi lesz ingyen?
A lehetséges nyolc tévés és három rádiós szakmai körökben multiplexnek nevezett frekvenciasávból az elkövetkező tizenkét évben öt tévés és egy rádiós tartomány használatára nyert most jogosultságot az Antenna Hungária, a többi sorsáról később dönt a hírközlési hatóság. Egy földfelszíni televíziós és rádiós, valamint a mobil-televíziós hálózat kiépítése már az idén megkezdődik, míg további kettőé csak akkor, ha az analóg hálózatok kikapcsolnak. Ezt az Európai Unió döntése alapján 2011. december 31-ig kell megtenni, bár a határidőt egyszer már kitolták. (A rádiózás területén a digitális átállás tervezett időpontja 2014 vége.)
A tervek szerint az ország hetven százalékán már fogható lesz a speciális vevőkészülékkel, úgynevezett set-top box-szal összekapcsolt tévéken a digitális adás. A mobiltévé kezdetben, 2008-ban tizenhat százalékos lakosság-arányos lefedettséggel indul, majd 2012-re az arány ötven százalékos lesz, ám a piaci igények alapján hetven-nyolcvan százalék is lehet.
Jövőre a mobiltévé már nemcsak Budapesten, hanem a Balaton térségében, Győrben és néhány nagyvárosban is fogható lesz, 2012-re pedig az összes nagyvárosban is. A digitális rádiót illetően a nyertes kezdetben, 2008-ban harmincnyolc százalékos, míg 2014-re kilencvennégy százalékos lefedettséget ígért.
Izgalmas kérdés, mit kapunk majd ingyenesen a jelenlegi analóg rendszerrel nézhető három televízión kívül, illetve adott esetben azok helyett. Egy digitális multiplexen ugyanis a nyertes pályázat technológiájával nyolc-tíz tévé is elfér.
Az biztosnak tűnik, hogy a három közszolgálati televízió (M1, M2, Duna TV), a Viasat3 és Humor1, valamint az ATV és a Hír Tv adásait már sugározza majd a nyertes, viszont korántsem biztos, hogy ingyenesen. Az, hogy az eddig akár ingyenesen, tető- vagy szobaantennával is nézhető TV2 és az RTL, valamint a politikai háttéralkuk miatt fontos Hír Tv és ATV adásai ingyenesek lesznek-e, maguknak a csatornáknak az üzletpolitikájától függ.
Bonyolult helyzet
A tévéknek ugyanis két választásuk lehet: vagy az Antenna Hungáriának fizetnek, hogy bekerüljenek az ingyenes csomagba, vagy maradnak a "kábeltévés" megoldásnál, és ők kapnak pénzt azért, hogy a fizetős szolgáltató beteszi őket saját csatornakiosztásába. Az ingyentévés elmélet szerint a műsorszolgáltatóknak azért érné meg díjat fizetni az AH Zrt.-nek, mert az ingyenesség miatt több előfizető várható, ez pedig magasabb reklámbevételeket jelent.
Kábeltévés szakértők szerint azonban ha a jelenleg kódolt és csak előfizetés ellenében elérhető tévécsatornák mindenki számára szabadon, ingyenesen elérhetővé válnak, akkor a kábeltársaságok sem kérhetnének pénzt értük, mivel megszűnik exkluzivitásuk. Így viszont nem állna módjukban az sem, hogy valamennyit "visszafizessenek" a műsort előállító csatornáknak a havi előfizetési díjbevételekből. A tévétársaságok így elveszítenék jelenlegi bevételeik túlnyomó részét. Erősen kérdéses, máshonnan pótolni tudnák-e a kiesett bevételt.
Ezért a sok szabadon fogható (ingyenes) csatornát magába foglaló digitális földi sugárzású szolgáltatás csak ott életképes, ahol a reklámpiac képes eltartani több tévécsatornát is - közölték korábban lapunkkal a UPC-nél.
A helyzet bonyolultságát jelzi az a szempont is, hogy a tévétársaságok jelenleg világszerte azoknak a cégeknek fizetnek díjat, amelyek elsődlegesen biztosítják műsoraik eljutását a nézőkhöz. Ez szinte minden esetben a műholdas és a földfelszíni műsorszórást (sugárzást) jelenti, mivel itt a néző nincs kábelhez kötve.
Tévézni viszont általában otthon szoktak az emberek, ahol meg kényelmesebb a kábelt egyszerűen bedugni a tévébe, így nem kell az antennákat állítgatni. A kábeles cégeknek azért éri meg fizetni a tévéadások továbbításáért maguknak a tévétársaságoknak, mert biztosan lesz előfizetőjük: a sok kényelmes ember. A digitális sugárzással viszont ez a helyzet is változhat, főleg ha a tévék a potenciálisan nagyobb nézőszámot választják, számítva a magyarok árérzékenységére.
Rádiós körkép
A rádiós csatornán biztosan fogható lesz az Inforádió, a Lánchíd Rádió és a Klub Rádió, valamint a Magyar Rádió adásai és a Katolikus Rádió. Bár a rádióknál más a helyzet, hiszen a magyar fogyasztók hozzászoktak az ingyenes "antennás" rádiózáshoz, egy legutóbbi felmérés szerint a fogyasztók jelentős része akár fizetni is hajlandó volna, hogy kedvenc rádióját hallgathassa, mondta egy felmérésre hibvatkozva nemrég Pataki Dániel, az NHH elnöke.
L. Nagy Gábor