A reálbérek ilyen mértékű növekedése az egyes gazdálkodó szervezeteknél a bruttó bérek eltérő mértékű növelésével valósítható meg, figyelembe kell venni ugyanis a személyi jövedelemadó változásait - áll a most aláírt megállapodásban.
Az Érdekegyeztető Tanács ülésén az oldalak a jövő évi minimálbérről is megállapodtak. Eszerint az adórendszer változásai miatt a minimál kereset nettó értéke éves szinten 10,1 százalékkal emelkedik, így a reálértéke mintegy 5 százalékkal lesz 2003-ban magasabb az ideinél. Mindez azt jelenti, hogy a jövő évben továbbra is bruttó összegben 50 ezer forintos minimálbérrel kell számolni.
Az ülésen Kiss Péter munkaügyi miniszter a kormányoldal részéről elmondta, céljuk egy olyan megállapodás aláírása volt, ami megerősíti az európai értékekhez való csatlakozást, szem előtt tartja a párbeszéd és a szociális felzárkózás fontosságát, valamint a versenyképesség javítását.
A munkavállalók részéről Wittich Tamás arról beszélt, hogy jelentős kompromisszumkészségről tettek tanúbizonyságot, hiszen a kormány és a munkaadók álláspontja állt közelebb egymáshoz. Mint tudott, korábban a szakszervezetek ragaszkodtak a minimálbér bruttó emeléséhez. Wittich felhívta a figyelmet a megállapodás azon pontjára, miszerint a felek egy olyan szabályozást dolgoznak ki, aminek segítségével megakadályozható a minimálbérre vonatkozó előírások megkerülése. A munkaidő csökkentésére irányuló elképzeléseket a megállapodás szerint 2003. május végéig dolgozzák ki az oldalak.
Megállapodtak a jövő évi béremelésekről
Az Országos Érdekegyeztető Tanács azt ajánlja a gazdálkodó szervezeteknek és a bértárgyalások szereplőinek, hogy 2003-ban a nemzetgazdaság teljesítményével összhangban, a reálbérek 4,5 százalékkal emelkedjenek.