Diplomások sorsa
Tíz év alatt több mint háromszorosára nőtt a hallgatók száma a felsőoktatásban. Az elmúlt évtizedben 400 ezer friss diplomás lépett ki a munkaerőpiacra, évente kétszer annyian kapnak oklevelet, mint a kilencvenes évek elején, a hallgatói létszám pedig három és félszeresére nőtt.
[ajanlo=164][igazitas=left/]A munkanélküli diplomások száma ugyan emelkedett az utóbbi években, de jóval kisebb mértékben, mint a magyarországi diplomásoké. A felsőfokú végzettségű fiatalok körében a munkanélküliség egy-három százalék, míg az oklevél nyújtotta kereseti többlet jóval magasabb az Európában jellemzőnél. Kertesi Gábor és Köllő János munkaügyi kutatók, a Magyar Tudományos Akadémia munkatársai megvizsgálták, hogyan alakult a pályakezdő diplomások sorsa. Szerintük még évekig jó befektetés lesz a diploma, a piac egyelőre bőségesen jutalmazza a felsőfokú képzettséggel rendelkezőket. A frissen végzett közgazdászoknak, jogászoknak azonban alább kell majd adniuk a fizetési elvárásaikat.
1995 és 2003 között a KSH szerint 333 ezer új munkahely jött létre, ebből 233 ezer a diplomás állás. 2000-ig óriási mértékben nőtt az újonnan szerzett főiskolai és egyetemi diplomák piaci értéke, ezt követően azonban a növekedés lelassult, majd a pályakezdő diplomások kereseti előnye csökkent, de a diplomások foglalkoztatási esélyei valójában nem romlottak.
[ajanlo=160][igazitas=left/]Az összes munkanélküli számához viszonyítva Európában Magyarországon van a legkevesebb állástalan diplomás, mindössze öt százalék. Ám aggasztó, hogy arányuk folyamatosan növekszik. Az oklevél értéke pedig a diplomások számának növekedésével folyamatosan csökken. A helyzetet tovább bonyolítja az is, hogy nem mindegy, ki honnan kopogtat állásért a diplomájával.
A "diplomagyáros" intézmények papírjaival ugyanis nehezen lehet labdába rúgni, mivel a legtöbb vállalatnál léteznek informális listák, így egyes diplomásokat szinte automatikusan elutasítanak.
Körte Ildikó
Menedzsment Fórum
Megcsappant a diplomák értéke
Diplomát szerezni még mindig megéri Magyarországon, de a pályakezdőknek ma már alább kell adni a fizetési igényeket. A korábban népszerű szakmákban a visszaeső kereslet, illetve a túlképzés miatt ugyanis csökkentek az elhelyezkedési esélyek, derül ki a Menedzsment Fórum körképéből.