Állami cégek és hivatalok vezetőinek kellett csomagolniuk irodáikban az utóbbi hetekben, és a folyamat valószínűleg még nem ért véget. Az MFB, az MNV, az MVM Zrt. után a napokban az APEH és a Magyar Posta "megtisztítása" került napirendre a sajtóhírek szerint. Az mfor.hu kérdésére nyilatkozó politikai elemző még áprilisban elmondta: ez nem feltétlenül káros folyamat, minden kormány szeret olyan emberekkel dolgozni, akiket ismer, akikben megbízik.
Már elkezdődött a tisztogatás
Alig nyerte meg a Fidesz a választásokat, Orbán Viktor máris nekiment a jegybank vezetésének, azonban a jelek szerint Simorék eltávolításába beletört a kormányfő bicskája. Ez azonban nem tántorította el a kormányt attól, hogy saját embereiket ültessék a fontos pozíciókba az állami cégeknél és hivataloknál.
Néhány héttel a választás után, május 7-én ajánlotta fel lemondását Erős János, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) vezérigazgatója. "Az ország mindenkori kormánya bizalmi beosztásként tekint az MFB vezérigazgatói pozíciójára, amelyre hagyományosan saját jelöltet nevez ki. Ezért felajánlom lemondásomat az alapítónak, a várhatóan május második felében felálló új kormány felelős miniszterének" - mondta Erős János a májusi sajtótájékoztatón. Az új vezető megtalálása rövid időt vett igénybe, hiszen csütörtök este már be is jelentették, hogy Baranyay Lászlót nevezte ki a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB Zrt.) elnök-vezérigazgatójává Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter, a bank tulajdonosi jogainak gyakorlója.
Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter a múlt héten jelentette be, hogy Horváth Gergelyt, a Betonút Zrt. és a Keler Zrt. volt vezérigazgatóját nevezi ki az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. élére, ezzel egyidejűleg közös megegyezéssel megszüntette az MNV eddigi vezérigazgatója, Kamarás Miklós munkaviszonyát.
Az állami hivataloknál is megkezdődött már a helyezkedés: június 10-én nyújtotta be lemondását Belyó Pál, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnöke, másnap pedig a Magyar Közlönyben máris megjelent, hogy a korábbi alelnök, Vukovich Gabriella váltja a poszton.
Szintén a múlt héten jelentették be, hogy június 30-án távozik székéből Matos Zoltán, a Magyar Energiahivatal elnöke. Neki egyelőre nincs utóda, a posztra június 25-ig lehet pályázni. A Magyar Rádió információi szerint Horváth Pétert, a Mol egyik volt igazgatóját, a Fidesz szolnoki szervezetének korábbi elnökét emlegeti befutóként.
Ugyan még nem történt meg a váltás az APEH élén, de a miniszter már bejelentette, hogy még a nyáron távozik az adóhivatal vezetése, ezzel egyidőben pedig összevonják a Vám- és Pénzügyőrséggel.
Akik még cidrizhetnek
A választások előtt az mfor.hu összeállításában már említettük, hogy az új kormány alatt új munkahely után nézhet például Mártha Imre, a Magyar Villamosművek (MVM) Zrt. vezére, illetve Székely Gábor, a Szerencsejáték Zrt vezetője. A Magyar Rádió úgy értesült, hogy heteken belül ők is távozhatnak posztjukról.
A Népszava értesülései szerint akár pár napon belül ajtót mutathatnak a Magyar Posta vezetésének is. A napilap információi szerint a társaság éléről távozik Szűts Ildikó, aki két évig vezérigazgatóként irányította a céget. A Népszava úgy tudja: elhagyja a posta igazgatósági elnöki székét Csáki György is. A lap információi szerint a posta elnöki székébe visszatér az a Kalmár István, aki 2000 novembere és 2002 júniusa között elnök-vezérigazgatóként regnált a társaság élén.
Az még kérdés, hogy az új kormány belefog-e a közösségi közlekedés átalakításába, ez esetben nem érezheti magát biztonságban Andrási Miklós MÁV-elnök, vagy Kocsis István BKV-vezér sem. Bár utóbbi cégnél minden bizonnyal csak az őszi önkormányzati választásokat követően lesznek cserék, ha egyáltalán lesznek.
Beke Károly
Menedzsment Fórum