5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A több országban is érdekeltségekkel bíró vállalkozások életét könnyítheti meg a magyar GTS-Datanetet is magában foglaló GTS-csoport azzal, hogy akár öt országban is ugyanazokkal a feltételekkel kínálná szolgáltatásait. A vállalatcsoportot a közelmúltban amerikai befektetők vették meg, akik a saját, nagy sebességű, úgynevezett új generációs (NGN, Next Generation Network) távközlési hálózat fejlesztését is finanszírozzák majd. A cégcsoport saját, hálózatbérleten alapuló mobilszolgáltatás beindításán is gondolkodik, egyéni előfizetőitől viszont lehet, hogy megszabadul. Mfor.hu beszámoló.

Gyors lesz (mfor.hu)

Az üzleti előfizetők első számú szolgáltatójává kíván válni a GTS-csoport közép-európai régiót lefedő leányvállalata, a GTS CE, ez derült ki a cég sajtótájékoztatóján. A vállalatnál még most zajlik a stratégiák kidolgozása, de a lengyel, cseh, szlovák, magyar és román érdekeltségeket összefogó vállalat vezérigazgatója ma kijelentette: elképzelhető, hogy a régióban kiszállnának az egyéni előfizetőkért folyó versengésből. Adam Sawicki, a vállalat ügyvezető igazgatója ugyanakkor többször hangsúlyozta, hogy a helyzet felmérése még zajlik, így bármilyen végkifejlet elképzelhető.

Ugyanezt mondta azzal kapcsolatban, hogy a vállalat megjelenne a hálózatbérlésen alapuló, virtuális mobiltelefon-szolgáltatások piacán is. Az ügyvezető az mfor.hu-nak kifejtette, hogy elképzelhetőnek látja egy teljes régióra kiterjedő, saját márkás mobilszolgáltatás beindítását is, de a magyar GTS-Datanet példája is irányadó lehet: ebben az esetben nem saját néven szolgáltatna a cég, hanem a mobilszolgáltatóval kötött üzleti megállapodásban rögzített feltételekkel.

Az viszont biztosnak tűnik, hogy az egységes irányítású vállalat fejleszteni kívánja nagy sebességű internet- és egyéb adatszolgáltatásra használható, nagysebességű (üvegszáloptikás) hálózatát. "A multinacionális cégek számára elindított, országhatárokon átívelő szolgáltatásaink sikerére alapozva tovább bővítjük regionális távközlési tevékenységeink körét. Növelni kívánjuk az új generációs internetre, azaz a szupergyors szélessávra közvetlenül rákötött előfizetőink számát. Az optikai kábeleken alapuló hálózat kiépítésében megpróbálunk gyorsabbak lenni, mint a térség inkumbens, azaz a hagyományos rézvezetékeket birtokló szolgáltatói" - mondta lapunknak Adam Sawicki.

A rendszer műszaki irányítóközpontja - kedvező földrajzi elhelyezkedése miatt - Magyarországon lesz - közölte a cégcsoport magyar vállalatának ügyvezető igazgatója. Szathmári Géza hozzátette: Magyarország jó kiindulópontot jelent a GTS cégcsoport számára Dél-Európa távközlési piaca felé is. Az elmúlt években a magyar leányvállalat a Szlovéniába, Horvátországba, Szerbiába, a Balkán országaiba, valamint Törökországba irányuló értékesítés központja lett. A cégcsoport ezen országokból származó bevétele dinamikusan nő: 2007-ben már elérte a 2,3 millió eurót.

A változásokkal elsősorban a nagyobb, a régió több országában is működő multinacionális vállalatokat célozza meg a GTS CE. Ilyen, jelenleg is a cégcsoporttal kapcsolatban álló ügyfelek például a UPC, a BT telekommunikációs cég, vagy a Vodafone is. A régiós vállalat ügyvezető igazgatója ugyanakkor azt is emondta, hogy a helyi kis- és középvállalkozásokról sem kívánnak teljes mértékben megfeledkezni.

A régiós szolgáltatóvá válást üzletileg az teszi lehetővé, hogy a GTS CE-t a közelmúltban felvásárolta az amerikai Columbia Capital, M/C Venture Partners és Innova Capital vezette, magánbefektetői alapokból álló konzorcium. A pontos vételárat a felek nem hozták nyilvánosságra. A csoportot képviselő Rob Savignol a sajtótájékoztatón elmondta, hogy azért döntöttek a GTS CE felvásárlása mellett, mert a közép-európai régióban még mindig alacsony az internet elterjedtsége, így ezen a területen látnak még növekedési lehetőségeket. a GTS CE egyébként 2003 és 2007 között megháromszorozta árbevételét, A 2007-ben a cégcsoport konszolidált árbevétele elérte 396 millió eurót, ami 3,6 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, míg az adózott jövedelem 21 százalékos növekedéssel meghaladta a 71 millió eurót.

A Columbia Capital szélessávú- és mobilszolgáltatásokra, valamint a média- és szórakoztatóiparra koncentráló kockázati tőke befektető társaság.  1989-es alapítása óta a Columbia több mint 130 vállalkozásba fektetett pénzt az Egyesült Államokban és nemzetközi piacokon. A Columbia jelenleg 2 milliárd dollárnyi tőkét kezel. Az M/C Venture Partners kizárólag kommunikáció- és médiaiparra, valamint az IT szektorra koncentráló kockázati tőke befektető társaság, amely már 1,5 milliárd dollárt invesztált, több mint 100 vállalkozásba. A társaság Bostonban, San Franciscoban és Londonban működtet irodákat.

Az Innova Capital Közép-Európa egyik vezető magántőke befektető társasága, amely 1994 óta négy befektetési alapot hozott létre összesen 500 millió euró értékben. A társaság olyan cégekbe fektet pénzt, amelyek saját régiójukban piacvezető szerepre törnek, és iparágukban képesek versenyre kelni a világ vezető cégeivel. Az Innova elsősorban a pénzügyi szolgáltatókra, ipari termelő cégekre és üzleti szolgáltatásokat nyújtó cégekre (IT, távközlés, média) koncentrál. A társaság jelenleg 300 millió euró értékű befektetéssel rendelkezik 35 közép-európai vállalkozásban.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!