4p

A "zöld" ombudsman szerint többszörösen is jogsértőnek tűnik a helyi szabályozási terv módosítása Pátyon, ezért valószínűleg a golfberuházással kapcsolatos rendelet visszavonását kéri.

Megépülhet a pátyi, golffalu létrehozására irányuló projekt grandiózusabb változata, miután a testület a képviselők többségének szavazatával hétfői ülésén módosította a helyi szabályozási tervet - közölte a Pest megyei település független polgármestere a döntést követően az MTI-vel. Bognár András elmondta, hogy a most elfogadott rendelet a projekt beruházójával, a Grupo Miltonnal kötendő szerződés aláírása után, március 31-én léphet életbe. A polgármester szerint a nagyberuházás Páty fejlődését szolgálja és annak előkészítése törvényesen zajlott.

A korábban napvilágot látott hírekkel ellentétben a pátyi képviselő-testület végig nyílt ülésen tárgyalta a leendő golffalunak helyet adó 130 hektáros terület szabályozási tervének módosítását, így okafogyottá vált a projektet ellenző civilek által a hivatal elé meghirdetett demonstráció, hiszen minden érdeklődő bemehetett.

A képviselők hosszas vita után, név szerinti szavazással, fogadták el a helyi szabályozási terv módosítását - mondta az MTI-nek Tollner József a február 14-i, eredménytelenül zárult népszavazás kezdeményezője. A független képviselő, több civil szervezettel egybehangzóan, úgy véli: a hétfőn született döntés törvénytelen, a képviselők tulajdonképpen egy 100 milliárdos beruházásra mondtak igent, ami később akár Páty csődjét is okozhatja.

A képviselő egyebek mellett egy olyan földhivatali állásfoglalásra hivatkozott, amely szerint a 2006. évi szabályozási terv 2011-ig nem módosítható. A dokumentum alapján a vitatott területre csupán egy golfpálya és 250 szálláshely építhető. Ha 2011-ig mégsem jönne létre ilyen projekt, akkor a terület termőfölddé minősülne vissza. Tollner József szerint a szabályozási tervmódosítás ezzel szemben egy golfpályából, valamint az azt körülvevő 300 villából, 600 ikervillából, 1400 lakásból, két szállodából, illetve konferencia- és bevásárlóközpontból, illetve egyéb létesítményekből álló "új Páty" megépítését teszi lehetővé.

Bognár András polgármester ezzel szemben azt mondta az MTI-nek, hogy a pátyi golf-projekt körül minden szabályos és törvényes. A benyújtott dokumentumokra huszonkilenc szakhatóság "bólintott rá", ha tehát később akár az ombudsman, akár más törvényességi óvást emelne a testület döntése ellen, akkor ezeknél a hatóságoknál kellene reklamálniuk.

A "zöld" ombudsman a golffaluval kapcsolatos, hamarosan lezáruló vizsgálata első megállapításairól azt mondta, hogy a projekt szemben áll a budapesti agglomerációról szóló törvénnyel, és sérti az emberek egészséges környezethez való jogát is. A vonatkozó törvény egyebek mellett tiltja a településhatártól 200 méteren belül történő építkezést (a golffalu közvetlenül Telkihez "tapadna"), és előírja azt is, hogy a kijelölt terület hány százalékát lehet beépíteni (lényegesen kevesebbet, mint azt a pátyi projekt beruházója tervezi) - sorolta kifogásait.

Az ombudsman szerint a hétfői testületi döntés szabad utat engedne a zöld területeket jelentősen megcsonkító, a térséget egybefüggő betondzsungellé változtató beruházásnak, ami nagyon sok ember életminőségét rontaná. Fülöp Sándor hozzátette: vizsgálatának befejezését követően, várhatóan egy-két héten belül, valószínűleg kérni fogja a pátyi képviselő-testületet a döntés felülvizsgálatára, illetve visszavonására. "Ha a jogi érvekkel is alátámasztott kérésnek a következő ülésen nem tennének eleget, minden bizonnyal az Alkotmánybírósághoz fordulok" - mondta az országgyűlési biztos.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!