A GE számára a - gazdasági válság mellett - a piac átalakulása jelenti a legnagyobb problémát, amit az energiahatékonysági követelmények szigorodása és terjedése, vagyis a hagyományos izzók piaci kivonása okoz.
Az Európai Bizottság szeptembertől tiltja a 75 wattnál nagyobb teljesítményű, volfrám szálas fényforrások kereskedelembe hozatalát, amitől az európai háztartások energiafelhasználásának jelentős csökkentését, illetve így a károsanyag kibocsátás visszafogását reméli.
Kátai György, a Tungsram Dolgozók Független Szakszervezetének (TDFSZ) ügyvivője a szervezet budapesti demonstrációján hangsúlyozta: nem ragaszkodnak a hagyományos izzók gyártásához - amelyeket az unió döntése alapján 2012 szeptemberéig lehet gyártani -, de azt kérik a társaságtól, hogy olyan új termék gyártását vezesse be a magyar gyárakban, amelyek hosszú távon megélhetést és munkát biztosítanak a dolgozóknak.
Az érdekképviselő hozzátette: a magyar gyárak jövőjéről az amerikai központ dönt majd, kizárólag azt mérlegelve, hogy kellő profitot termel-e a magyar cég, így megéri-e fenntartani, vagy csökkenteni kell termelését és dolgozói létszámát.
A budapesti demonstráción Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke aláhúzta: a kormánynak tennie kell azért, hogy a fényforrásgyártás ne szűnjön meg Magyarországon. Elmondta: szükség van új munkahelyek teremtésére és multinacionális vállalatok Magyarországra csábítására is, azonban ennél sokkal fontosabb a jelenlegi munkahelyek és társaságok megtartása.
Novák József, a TDFSZ zalaegerszegi alapszervezeti elnöke az MTI érdeklődésére még a rendezvény előtt elmondta: másfél év alatt mintegy 80 dolgozótól, vagyis a teljes létszám 15 százalékától vált meg a lámpafejeket készítő gyár.
A zalai érdekképviseletek azt várják a munkáltatótól, hogy a 2013-as európai kivonás előtt a lehető legutolsó pillanatban állítsák csak le a normál lámpák gyártását, az autólámpák készítését pedig ne vigyék el, az esetleg utcára kerülő munkavállalóknak pedig kiemelt juttatásokat biztosítsanak.
Novák József az átlagnál részben rosszabbnak, de jobbnak is értékelte a zalaegerszegi helyzetet, mert a lámpafejek gyártása csökkent a megrendelések visszaesése miatt, ugyanakkor információik szerint elektronikai alkatrészek tömeggyártását indíthatják el a zalai megyeszékhelyen.
A magyar fényforrásgyártás és a munkahelyek megőrzése érdekében csütörtökön Budapesten, Zalaegerszegen, Vácon, Nagykanizsán és Hajdúböszörményben is tartott demonstrációt a TDFSZ, a Tungsram Dolgozók Szabad Szakszervezete, valamint a Nagykanizsai Fényforrásgyár Demokratikus Szakszervezete.
A volt Tungsram gyárak körül kialakult helyzetet csütörtökön az Országgyűlés Foglalkoztatási és Munkaügyi Bizottsága is tárgyalta, azonban a GE Magyarország vezetői csupán ismertették a helyzetet és a képviselőknek nem volt hozzászólási joga.
A GE Hungary Kft. Magyarországon 11 ezer alkalmazottat foglalkoztat, így az ország egyik legnagyobb munkáltatója és a legnagyobb amerikai befektető, amely termelése 98 százalékát exportálja. A társaság nyolc fő üzleti területéből a GE Technology Infrastructure és az GE Energy Infrastructure három városban négy gyárat, valamint egy regionális üzleti központot és két kutatás-fejlesztést végző részleget üzemeltet. Emellett a GE Hungary Kft. keretében Budapesten működik a GE Consumer & Industrial üzletág Európa, Közel-Kelet és Afrika üzleti és K+F központja, amely Magyarország hét városában további nyolc üzemet működtet.
MTI/Menedzsment Fórum