Jelenleg kettős szorításban vannak a hazai vagyonvédelmi vállalkozások - mondta el a Világgazdaságnak Melha István, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara (SZVMSZK) budapesti szervezetének alelnöke. A megbízók ragaszkodnak az évek óta megszokott, a nyugat-európai töredékét képviselő díjakhoz a régi megállapodásoknál, és az új megrendeléseknél is az ár a legfontosabb döntési szempont. Ez arra ösztönzi a cégeket, hogy minden eszközzel költségeik leszorítására törekedjenek, s ez a szürke-, illetve feketefoglalkoztatás terjedéséhez vezethet.
A szigorúbb ellenőrzéseken sok cég elvérezhet
A szigorúbb ellenőrzés és a megemelt bírságok ugyanakkor kellően elrettentő hatásúak, ezért a nagyobb társaságok már megszüntették az egyéni vállalkozók alkalmazását, és odafigyelnek arra is, hogy az általuk kiválasztott alvállalkozók is a szabályok betartásával tevékenykedjenek - áll a Világgazdaság beszámolójában.
A szakember szerint a jelenlegi helyzet nem lesz tartós, és a következő 5-10 évben emelkednek majd a megbízási díjak. Az átmeneti időszakot a nemzetközi cégek hazai leányvállalatai, illetve a nagyobb, tőkeerősebb magyar tulajdonú társaságok átvészelik, például úgy, hogy felvásárlások útján szereznek maguknak piacot, egyébként ez a folyamat már néhány éve elindult - tette hozzá Melha István. Azok a kis, nem elég tőkeerős cégek azonban, amelyek nem kellenek senkinek, megszűnnek - írja a Világgazdaság.