4p

Bár eleinte úgy tűnt, problémákba ütközik a Duna Aréna üzemeltetőjének megtalálása a vizes vb-re, mégis sikerült leszerződni egy társasággal.

A Közbeszerzés Hatóság honlapján a dokumentumokat böngészve bukkantunk rá a vizes vb-t szervező cég, a Bp2017 Kft. szerződésére, melyet a Duna Aréna és az ún. FINA Market teljs körű üzemtetési és épület-karbantartási feladtainak ellátására kötöttek a 17. FINA világbajnokság megrendezéséhez kapcsolódóan.

A dokumentum már csak azért is meglepetésként szolgált, mert nagyjából egy hónappal ezelőtt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő erre irányuló közbeszerzési eljárásán nem sikerült nyertest hirdetni az elegendő anyagi fedezet hiányában. Vagyis egyszerűbben megfogalmazva, a pályázók a rendelkezésre álló összegnél magasabb áron vállalták volna el az üzemeltetést. A sajtóban ezek után megjelentek az aggodalmaskodó hangok, hiszen az üzemeltető cég hiánya a vizes vb-t is veszélyeztette. A hangulatot végül Borsa Miklós, a Bp2017 sajtószóvivője csitította le. A privátbankárnak elmondta ugyanis, hogy "okafogyottás vált újabb pályázatot kiírni a Duna Aréna üzemeltetésére, mivel a feladatokat közben megoldotta a Bp2017 Nonprofit Kft."

Most pedig rábukkantunk arra a dokumentumra, mely értelmében a B-Omega-T Kft. fogja ellátni a Duna Aréna és a FINA Market üzemeltetését a vizes vb idején, pontosabban az előttünk álló 3,5 hónapban.  A szerződés szerint a szervezőcég hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás során folytatta le a közbeszerzést.

A munkára az előírásnak megfelelően 3 cégtől kértek ajánlatot: a nyertes B-Omega-T Kft.-től, a HM EI Zrt.-től (Honvédelmi Minisztérium Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt.), mely havi nettó 151 milliós ajánlatot nyújtott be, valamint a Fakultás FM Kft.-től, mely határidőn túl nyújtotta be a pályázatát, így azt érvénytelennek minősítették.

A B-Omega-T Kft. havi nettó 142 millió forintért fogja üzemeltetni a létesítményt, a szerződés teljes időtartamára (3,5 hónap) nettó 497 millió forintot fog kapni. A társaság ezzel majdnem egy egész éves bevételéhez jut, a legutóbbi elérhető beszámoló szerint 2015-ben mindössze 13 millióval több bevétele volt, 510 millió forint, amiből üzemi szinten a ráfordítások levonása után 5 milliós nyereség maradt. A pénzügyi eredmény és az adófizetés után pedig 3,4 milliós pluszban zárta az évet a cég. 2014-ben ennél sokkal jobban ment, akkor közel 62 milliós nyeresége lett a cégnek.

(Fotó: MTI)

A szerződés május 15-től augusztus 31-ig szól és feladatai pedig rendkívül széleskörűek:

  • teljes körű, gépészeti rendszerek üzemeltetése,
  • vízgépészet üzemeltetés,
  • tűzjelző rendszer karbantartás, ellenőrzés,
  • behatolás jelző üzemeltetése,
  • kamerarendszer üzemeltetése,
  • beléptető rendszer üzemeltetése,
  • épület-karbantartás, ellenőrzés,
  • épületgépészeti feladatok,
  • vizesblokkok üzemeltetése,
  • sprinkler rendszer karbantartása ellenőrzése,
  • automata nyíló- és tolóajtók üzemeltetése,
  • épületvillamossági feladatok ellátása,
  • épületszerkezeti karbantartási feladatok,
  • épületfelügyeleti rendszer üzemeltetése,
  • sőt a takarítási feladatokat és a higiéniai termékek beszerzését is a nyertes cégnek kell ellátnia.

Az összegző tájékoztatás szerint a B-Omega-T az uszodagépészeti, üzemeltetési feladatoknál alvállalkozót fog igénybe venni, ez a cég pedig a veszprémi Aqualogisztika Kft. lesz.

A B-Omega-T Kft. ügyvezetője dr. Bluszt Kálmán, tulajdonosa pedig Kis-Szölgyémi Ferenc, nevük többek között a 2014-es nagyhajós országos bajnokság kapcsány is feltűnik, a Fortuna csapat tagjaiként, mely bajnok lett az Ötvenes Cirkáló osztályban.

Kis-Szölgyémi neve megtalálható a Kereked Kft. tulajdonosai között is, emellett a társaság egyik ügyvezetője is. Az Átlátszó tavaly novemberi cikke szerint a Kereked Kft. egyik alapítója és résztulajdonosa az a Fürtsner József, fogorvos, aki több szálon is kapcsolódik Rogán Antal árnyékemberének tartott Kertész Balázs ügyvédhez.

Hogy miért éri meg a Duna Aréna 3,5 hónapos üzemeltetése a társaságnak és sikerült-e legalább nullszaldóra kihozni az üzletet, nagy kérdés annak fényében, hogy szakértők szerint egy ilyen feladatot senki sem vállal el, ilyen időtávon ugyanis csak bukni lehet rajta, és még akkor sem lehet ebből jól kijönni, ha valaki az önköltség tizenötszöröséért vállalja el az üzemeltetési feladatokat - mondta Muszbek Mihály sportközgazdász korábban a Népszavának.

A B-Omega-T Kft. fő tevékenysége az építményüzemeltetés, referenciákat viszont nem találtunk.

szerk.: a vizes vb teljes költsége így már 101,4 milliárd forintnál jár. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!