
"Egy diákszervezet és egy vállalat vezetésénél is fontos a karizmatikusság és a csapatszellem, az együttműködés képessége" - véli Haidegger Tamás, a Magyar Villamosmérnök- és Informatikushallgatók Egyesülete (MAVE) szakmai vezetője. "Jó menedzser csak abból lehet, aki kontroll alatt tudja tartani a folyamatokat, és szeret környezetével együtt dolgozni. A diákszervezetekben általában szoros barátságok alakulnak ki, ami megkönnyítheti a munkát" - tette hozzá az "Év diákszervezeti vezetője 2005" díj nyertese.
Kockázatmentesebb környezetben sajátítható el például egy szakmai projekt lebonyolítása és a helyes időbeosztás, ami később a cégvezetésben is kamatoztatható. Szintén pozitívum, hogy a későbbiekben is hasznosítható kapcsolatrendszert lehet kiépíteni, mind vállalati, mind tudományos körökben.
Haidegger Tamás a MAVE keretében az elmúlt évben sok egyéb mellett két jelentősebb program szervezését vállalta fel. Az egyik a BME 24 órás, a másik az ACM ICPC nemzetközi programozó verseny közép-európai fordulójának rendezése volt.

Oroszlánrészt kell vállalni a munkából
Szabados Viktor 2005-ben vette át a Magyar Diákok Egyesülete vezetését. Elmondása szerint ekkor még hiányzott a szervezet koncepciója. Mára már a könyvelést is sikerült "ráncba szedni", aminek köszönhetően az ausztriai magyar diákok ismét pályázni tudnak. "Oroszlánrészt vállalok a munkából, ezzel tudom motiválni a többieket".
Forrásszerzés és jövőbeli tervek
Érdekes, hogy míg a MAVE költségvetése többnyire a vállalatok által nyújtott támogatásokból, illetve pályázatokon szerzett forrásokból áll össze, a Magyar Diákok Egyesületét a Bécsi Magyar Kultúrintézet támogatja rendszeresen. Utóbbi szervezet évnyitó és -záró bulik szervezésével, prospektusok reklámhelyeinek értékesítésével, pályázatokkal, a FED-del és a HÖK-kel kötött bartellekkel egészíti ki forrásait.
Haidegger Tamás egyelőre akadémiai vonalon szeretne elhelyezkedni, de hosszabb távon egy vállalat élén képzeli el jövőjét. Két választott szakmájának az ötvözete, az orvosi robotika területén kíván érvényesülni. Szabados Viktor a civil szférában szándékozik tevékenykedni, ugyanis "ez a terület nem bővelkedik a rátermett és képzett szakemberekben".
A Menedzserek Országos Szövetsége (MOSZ) számára egyre fontosabb az utánpótlás nevelés kérdése. Többek között emiatt is támogatta a kezdeményezést a MOSZ. A jövőben két felmérés készítését tervezik a felsőoktatás hatékonyságával és a képzések felé támasztott vállalati elvárásokkal kapcsolatban.
A legjobb diákszervezeti vezető pályázatot idén először szervezték meg a Felsőoktatási Diákszervezetek Egyesülete (FDE) fennállásának 5. éve alkalmából - tudtuk meg Gilányi Péter, a FDE egykori elnökétől. Az elismerés célja, hogy felhívja a szakma és a közvélemény figyelmét a diákszervezeti munkára. Határozott elképzelésekre és felelősségvállalásra van szükség minden típusú vezetésben, hangsúlyozta Gilányi.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum