5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Pénteken kezdődik Ukrajnában és Lengyelországban a közös rendezésű kontinensviadal, a rendezés költségeiről készült elemzés szerint az olimpiához hasonlóan ez sem feltétlenül jó üzlet. Számunkra ezek a költségek azért is lehetnek érdekesek, mert 2007-ben Magyarország és Horvátország is pályázott a rendezésre, és sokak szerint komoly esélyünk volt a rendezésre, de végül nem minket választottak. Mfor.hu-háttér.

Kishíján mi lettünk a befutók

2007-ben Cardiffban döntött az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) a 2012-es Európa-bajnokság helyszínéről, előzetesen sokan a magyar-horvát pályázatot tartották esélyesnek, azonban végül az ukránok és a lengyelek futottak be győztesként, pedig az első fordulóban még ők kapták a legkevesebb szavazatot. Sokan már akkor figyelmeztettek arra, hogy az EB-rendezéssel túlvállalná magát gazdaságilag az ország, a szükséges infrastrukturális fejlesztések - főleg a stadionépítések - költségei miatt nagy valószínűséggel veszteséges lenne a kontinensviadal. És akkor még nem láttuk előre a 2008-as gazdasági válságot.

Pedig előzetesen sokan szerették volna fő esélyesnek látni a pályázatunkat, hiszen már sokadszor próbálkoztunk a kandidálással. A tervek szerint Budapest mellett Győrben, Székesfehérváron és Debrecenben épült volna új stadion. A jelenlegi kormány a fejlesztések egy részét ismét zászlajára tűzte, hiszen a tervek szerint 2016-ra felépülhet az új, 65 ezer férőhelyes Puskás Ferenc Stadion, emellett új pálya lehet Debrecenben és az Üllői úton állami pénzből. Ha ezek megvalósulnak, akkor talán érdemes lesz újra pályáznunk a 2020-as vagy a 2024-es Eb megrendezésére.

Mibe kerülne mindez?

A 2007-es pályázat idején a szkeptikusok egyik legfőbb érve az volt, hogy Magyarországon nem készült részletes gazdasági hatástanulmány a kontinensviadal várható kiadásairól és bevételeiről. A Saxo Bank most a kezdődő ukrán-lengyel EB kapcsán készített egy elemzést, amiből a várható költségek is megbecsülhetők.

A bank szakemberei szerint általánosságban elmondható, hogy túlbecsülik a nagy sportesemények hasznát, egy-egy olimpia, világ- vagy Európa-bajnokság idején rendre előkerülnek azok a vélemények, hogy az esemény megrendezése mekkora gazdasági előnnyel jár majd az adott ország számára. Szerintük azonban a legtöbb közgazdász téved a költségek felmérésében. Ugyanis a Saxo Bank szakemberei szerint egy ilyen esemény megrendezése olyan infrastrukturális beruházásokat - útépítéseket, vasútfejlesztéseket, stadionépítéseket - igényel, melyek hosszú távon nem igazán hoznak gazdasági hasznot.

"Az igaz, hogy néhány belföldi iparág, elsősorban a turizmus, a szállodák, a kiskereskedelem és a közlekedés profitál egy Európa-bajnokság megrendezéséből. A vendégéjszakák száma például jelentősen megugrik a kontinensviadal alatt, ami jókora bevételt jelent a szállodáknak, melyek ilyenkor jóval az átlagos ár felett adják ki szobáikat. De ez csak egyhetes időszak, összességében a haszon a becsültnél jóval kisebb" - áll az elemzésben.

Ukrajnában és Lengyelországban komoly összeget fordítottak például stadionok építésére és felújítására, a Saxo Bank szakembere szerint csak ez 2,3 milliárd euróba (mintegy 690 milliárd forint) került, miközben a jegybevételek az Európa-bajnokság alatt közel 150 millió eurót jelentenek. Az EB-re épült stadionok költségeit azért is érdemes számba venni, mert a közeljövőben Magyarországon is több stadion építése van tervbe véve.

A lengyel és ukrán költségek függvényében a Puskás Stadionnal kapcsolatban emlegetett 60 milliárdos költség szerénynek tűnik. Varsóban például ennek két és félszeresébe, félmilliárd euróba került az új nemzeti stadion felépítése. Ez a beruházás nagyságrendileg hasonló a tervezett budapestihez, hiszen 56 ezer néző befogadására alkalmas. A számok alapján 60 milliárd forintból egy 40 ezer fő körüli új stadion felépítése jönne ki, az EB előtt Poznanban, Wroclavban és Gdanskban is hasonlót építettek.

Természetesen a stadionok mellett éttermekben, bárokban és ajándékboltokban is költik az emberek a pénzüket, ez is bevételként jelenik meg. A Saxo Bank szakemberei azonban azt tapasztalták, hogy átlagosan a nézők jegyük árának megfelelő összeget költenek el ilyen helyeken, vagyis ezzel az újabb 150 millió euróval még mindig csak 300 millió térült meg a 2,3 milliárdból.

Nem csak stadion kell

A fenti számítások alapján a stadionok építése és felújítása 2 milliárd eurós veszteséget jelent a jelenlegi EB szervezőinek, ehhez jönnek még az egyéb infrastrukturális költségek, melyek a Saxo Bank becslései szerint összesen 25 milliárd eurót tesznek ki, 16 milliárdot Lengyelországban és 9 milliárdot Ukrajnában.

Az elemzők felidézik, hogy Dél-Afrika például mintegy 40 milliárd dollárt költött infrastruktúrafejlesztésre a 2010-es világbajnokság előtt, a bevétel a becslések szerint 7,6 és 21,3 milliárd dollár között volt. Vagyis még a legjobb esetet figyelembe véve is kétszer annyiba kerültek a szükséges beruházások, mint amennyi az esemény megrendezésének teljes haszna volt.

A jóval fejlettebb Ausztria, mely 2004-ben rendezett EB-t mindössze 900 millió eurót költött fejlesztésekre a rendezvény előtt, azonban a becsült haszon csak 640 millió eurót tett ki. Vagyis nekik már nem sok hiányzott a nullszaldós kontinenstornához, de azt érdemes figyelembe venni, hogy nyugati szomszédunknál viszonylag kevés új beruházásra volt szükség.

A Saxo Bank szerint egy Európa-bajnokság megrendezése gyakorlatilag kormányzati gazdaságösztönzésként fogható fel, hiszen ezek a beruházások éveken keresztül munkahelyek ezreit teremtették, a modernizált út- és vasúthálózat pedig a jövőben hatékonyabbá teszi a belföldi közlekedést.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!