A politikai-gazdasági lapok közül csak a Népszava tudta növelni eladott példányszámát a tavalyi első negyedévhez képest, a könnyedebb műfaj azonban továbbra is jobban szerepel - derül ki a MATESZ hétfőn közölt adataiból. Az elmúlt egy év legnagyobb vesztese a Magyar Hírlap, mely majdnem minden negyedik biztos olvasóját elveszítette, míg a Világgazdaság hirtelen esett nagyot - vélhetőleg - az előfizetők elvesztése miatt.
A politika továbbra sem érdekes
A politikai napilapok piacán az elmúlt negyedév vesztese darabszám alapján a Népszabadság, mely három hónap alatt több mint 2400 olvasójától kellett, hogy búcsút vegyen. Arányaiban ennél nagyobbat esett a Magyar Hírlap. Utóbbi újság december végéhez képest 5,1 százalékkal kevesebb értékesített példányszámot tudott felmutatni, így már csak 11 731-en olvasták naponta átlagosan. Ez egy év alatt 23,3 százalékos csökkenést jelent a tavalyi 15 300-hoz képest. Kérdés, mikor jön el az a pillanat, amikor már Széles Gábor vállalkozó is elgondolkodik a lap finanszírozásán.
A már említett Népszabadságot az év első három hónapjában átlagosan 67 154-en olvasták, ami 16,9 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A lap tulajdonosa, a Ringier a múlt héten jelentette be, hogy mégsem egyesíti hazai portfólióját a nagy rivális Axel Springerrel, kérdés, hogy ezek után mi lesz az egykor még 100 ezer feletti példányszámban fogyó napilap sorsa.
Egy év alatt 4,4 százalékot veszített a Magyar Nemzet, melyet 47 011 példányban adtak el az első negyedévben. Az elmúlt hónapok nyertese egyértelműen a Népszava, az egy évvel ezelőtti 18 300-nál 6,3 százalékkal vettek belőle többet, így lassan talán a 20 ezres lélektani határ sem lesz elérhetetlen számára. Igaz, december végéhez képest a Népszava értékesített példányszáma is minimális csökkenést mutat.
Külön kategóriát képvisel a napilapok piacán a Világgazdaság, mely az egyetlen MATESZ által auditált gazdasági napilap (a Napi Gazdaságot nem auditálja a szervezet). A számokból egyértelműen az látszik, hogy a "zöld újság" főleg az előfizetőkből él: a tavalyi stagnálás után az idei első negyedévben hirtelen esett 13,3 százalékot az összes értékesített példányszám, amin belül 7 százalékot tett ki az előfizetők számának csökkenése. Így január-márciusban már csak 9013 darab fogyott átlagosan a lapból. A korábbi években is hasonló tendencia volt megfigyelhető az első negyedéves adatokban.
Sajátos helyzetben van a Nemzeti Sport, az egyetlen sportnapilap az idei év első három hónapjában 3500 olvasót veszített, míg egy évvel ezelőtt 4850-nel olvasták többen. Összességében a legnagyobb példányszámban nyomott napilap továbbra is az ingyenes Metropol, melyből 304 ezer darabot szórtak ki reggelenként átlagosan.
A napilapokhoz hasonló tendencia volt megfigyelhető a "minőségi" hetilapok piacán is, ahol a Heti Válasz és a Magyar Demokrata voltak az elmúlt év legnagyobb vesztesei. Előbbi 8, utóbbi pedig 12,1 százalékkal fogyott kevesebb példányban, mint 2010 elején. Újabb lélektani határhoz közelít a HVG, mely azok után, hogy tavaly 70 ezer eladott példány alá esett, most már csak 65 641 példányban fogy hetente átlagosan.
Kevesebbet, de veszített a bulvár is
Némileg meglepő, de a gazdasági-politikai lapok mellett a bulvár is folyamatosan veszít példányszámából annak ellenére is, hogy akár a Való Világ, akár Stohl András pere bőven szolgáltattak témát a lapoknak az első negyedévben. A napilapok közül továbbra is a Blikk a legnagyobb ebben a kategóriában, de a 180 318 darabos átlagos napi példányszám 4 százalékos csökkenést jelent egy év alatt. Éves összevetésben még javítani tudott a Bors, melyből most 2,6 százalékkal fogyott több, mint 2010 első három hónapjában, de az utolsó negyedév már az ő számaik is csökkenést mutattak.
A hetilapok piacának vesztesei a Story és a Best voltak, melyek 9,7, illetve 8,4 százalékkal alacsonyabb példányszámban fogytak. A Story így is a legolvasottabb hetilap maradt, de fokozatosan zárkózik fel a Kiskegyed, melyből 200 295-öt adtak el hetente átlagosan. Az elmúlt egy év nagy nyertese pedig a Hot! magazin volt, mely 11,7 százalékkal tudta növelni példányszámát.
A vasárnapi lapok piacán továbbra is kiélezett verseny folyik a Vasárnap Reggel és a Vasárnapi Blikk között, melyek szinte fej-fej mellett a legolvasottabbak 140 ezer körüli példányszámukkal. Őket követi a Vasárnapi Bors nagyjából feleakkora olvasótáborral, míg a Vasárnapi Híreket 31 990-en vették átlagosan.
Beke Károly
mfor.hu