5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az mfor.hu Staféta című sorozatában dr. Kocsis István, a Magyar Villamos Művek Zrt. vezérigazgatója az egyetem, mint jól működő gazdasági vállalkozás témakörben kérdezte dr. Molnár Károlyt, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rektorát. A megszólított a stafétabotot Beke-Martos Gábornak, a Siemens Rt. elnök-vezérigazgatójának adja tovább.

Kocsis István kérdése Molnár Károlyhoz:

A BME nemcsak világszínvonalú mérnökképzéséről ismert, hanem arról is, hogy a felsőoktatásban kivételesen eredményes, a költségvetési támogatástól viszonylag független gazdálkodást is folytat. Hogyan tudja Rektor Úr összehangolni a színvonalas tudományos képzési műhely, illetve egy sikeres "nagyvállalkozás" menedzselésének feladatait?

Molnár Károly:

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) nemcsak hazánk, de a kelet-közép-európai régió egyik legnagyobb műszaki felsőoktatási intézménye, a hazai mérnökképzés, műszaki kutatás-fejlesztés legnagyobb hagyományokkal rendelkező központja, mely kiemelt figyelmet fordít a hallgatók gazdaságtudományi képzésére is.

Az egyetem alapvetően szakmai intézmény, amely természetesen szoros kölcsönhatásban van a mindenkori gazdasági-társadalmi környezettel, s az ott lezajlott vagy jelenleg is zajló változások mind strukturális, mind tartalmi változásokat eredményeznek és kényszerítenek ki.

Néhány, a Műegyetemmel kapcsolatos számadat is jól érzékelteti, miért jelentősek az ez év március 1-én életbe lépett új felsőoktatási törvény egyetemi gazdálkodást szabadabbá tevő rendelkezései. Az intézmény költségvetése az elmúlt évben meghaladta a 26 milliárd forintot, melyből csak 14,5 milliárd forint volt az állami költségvetésből érkező támogatás.

A pályázati lehetőségek minél optimálisabb kihasználása, a szakképzési hozzájárulás, az innovációs járulék, a nagy multinacionális kutató-fejlesztő vállalatokkal való napi kapcsolat nemcsak a hiányzó források megteremtéséhez járulnak hozzá, de közvetlen közelről érzékelhető, milyen szakembereket igényelnek a vállalatok, milyen kutatásokba érdemes bekapcsolódni, illetve az erőket összpontosítani. Ezt a célt szolgálják az ugynevezett tudásközpontok is, melyekből 5 működik egyetemünkön.

A gazdasági szféra elvárásainak és igényeinek egyik közvetítője a gazdasági tanács, mely az intézményi irányítási rendszer új szerve. A BME gazdasági tanácsának tagjai között jelen vannak többek közt a Magyar Telekom, a Siemens vagy az MVM legfelső vezetői.

A célok elérése természetesen csak megfelelő csapatmunkával lehetséges, ahol az egyetemi vezetés minden szintjén tetten érhető az oktatási-kutatási feladatok és az ipari megbízások megoldásának összehangolása. Számokra lefordítva, ez 8 kar 90 tanszéke munkájának szervezését jelenti különböző szinteken és hatáskörökkel, a nagyobb szervezeti egységek kialakításának törekvésével és a szervezeti egységek együttműködésének hatékonyságot növelő igényével, segítve a tudástranszfer csatornáinak kiépítését, a vállalkozási feladatok befogadását a minőség folyamatos biztosítása mellett.

A BME-n folyó oktató és K+F tevékenység tartalma és szerkezete az alábbi három szóban fogalmazható meg, mely az elmúlt több mint 220 évben mindig is jellemezte egyetemünket: partnerség, innováció és versenyképesség.

Molnár Károly a stafétabotot Beke-Martos Gábornak, a Siemens Rt. elnök-vezérigazgatójának adja át a következő kérdéssel:

Mi a lehetőség és a felelősség viszonya a Siemens-nél a társadalmi felelősségvállalás tekintetében?


Szalay-Berzeviczy Attila kérdése Kocsis Istvánhoz: Van-e Ön szerint létjogosultsága egy energiatőzsdének Magyarországon? Ha igen, milyen feltételekkel lehet sikeres vállalkozás?
Kocsis István válasza: Számos példát találunk Európában, ahol egy jól szervezett áramtőzsde...

Somody Imre kérdése Szalay-Berzeviczy Attilához: Mit kíván tenni azért, hogy a hazai üzleti élet a budapesti olimpia ügye mögé álljon?
Szalay-Berzeviczy Attila válasza: Az olimpia Magyarországra hozatalának ötlete természetesen nem újszerű gondolat.

Kóka János kérdése Somody Imréhez: Lát-e esélyt arra, hogy független szakértőként megítélje a pártok egészségügyi reformra vonatkozó elképzeléseit?
Somody Imre válasza: Valójában egyik pártnak sincs átfogó, a lényegi bajokat orvosló egészségügyi reformra vonatkozó stratégiája!


Vizi E. Szilveszter kérdése Kóka Jánoshoz: Az elmúlt három évben folyamatosan csökkent az egy főre jutó kutatásfejlesztési pénzforrás Magyarországon. Hogyan fogjuk növelni így a hazánkban gyártott termékekben a hozzáadott magyar szellemi értéket? Kóka János:

Elnök úr téved...

Demján Sándor kérdése Vizi E. Szilveszterhez: Mikorra várható a Társadalmi Szerződés megszületése Magyarországon?

Vizi E. Szilveszter: A

Gazdasági és Szociális

Tanács (GSZT) különböző oldalainak (munkaadói, munkavállalói, civil és tudomány) képviselői zömmel...

Az mfor.hu kérdése Demján Sándorhoz: Ön, mint az Év Vállalkozója 2005 cím nyertese, mit gondol, miként lehetne feloldani a hazai kis és középvállalkozók immár kóros tőkeszegénységét?

Demján Sándor:

Alapvetően hosszúlejáratú

kamatmentes, államilag jelentősen támogatott...

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!