4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az mfor.hu Staféta című sorozatában Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elnöke egy energiatőzsde létjogosultságáról kérdezte Kocsis Istvánt, a Magyar Villamos Művek Zrt. vezérigazgatóját. Dr. Kocsis István a stafétabotot Dr. Molnár Károlynak, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektorának adja majd tovább.

Szalay-Berzeviczy Attila kérdése Kocsis Istvánhoz: Van-e Ön szerint létjogosultsága egy energiatőzsdének Magyarországon? Ha igen, milyen feltételekkel lehet sikeres vállalkozás?

Kocsis István: Számos példát találunk Európában, ahol egy jól szervezett áramtőzsde sikerrel segítheti a villamosenergia-piac működését, rugalmasságánál fogva hozzájárul a likvid források és az eseti igények találkozásához.

Azt azonban látni kell, hogy a villamosenergia-kereskedelem zöme hosszú távú szerződések keretében bonyolódik. Az európai áramforgalom döntő hányada ráadásul integrált energetikai vállalkozások keretein belül zajlik, azaz az erőmű, a kereskedő és a szolgáltató is egy-egy, jelentős piaci részesedéssel rendelkező cégcsoport része.

Mindazonáltal egy kelet-közép- európai áramtőzsde jól szolgálhatná a hazai és regionális piacok fejlődését, hozzájárulhatna a likvid piacok kialakulásához. Szándékosan beszélek regionális piacról, hiszen a magyar áramszektor önmagában túl kicsi ahhoz, hogy hatékonyan lehessen működtetni egy ilyen tőzsdét. Ugyanakkor a szomszédos rendszerek eltérő adottságai, termelői szerkezete bizonyos esetben jól kiegészíthetné egymást, és ezáltal az áramtőzsdének is komoly létjogosultsága lehetne.

Az áramtőzsde léte elsődlegesen attól függ, milyen lesz az államigazgatás által megalkotandó új villamosenergia-modell a teljes piacnyitásig.

Ebben a munkában a nemzeti villamos társaság, az MVM szakértői szinten is intenzíven részt vesz, annak érdekében, hogy az új modell minél hatékonyabban szolgálja a hazai árampiac fejlődését, a biztonságos és kedvező árú villamosenergia-szolgáltatást a teljesen liberalizált körülmények között is.

Dr. Kocsis István a stafétabotot Dr. Molnár Károlynak, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektorának adja tovább, a következő kérdéssel: A BME nemcsak a világszínvonalú mérnökképzésről ismert, hanem arról is, hogy a felsőoktatásban kivételesen eredményes, a költségvetési támogatástól viszonylag független gazdálkodást is folytat. Hogyan tudja Rektor Úr összehangolni a színvonalas tudományos-, képzési műhely illetve egy sikeres "nagyvállalkozás" menedzselésének feladatát?

Dr. Molnár Károly válaszát sorozatunk következő részében, jövő héten olvashatják.

Somody Imre kérdése Szalay-Berzeviczy Attilához: Mit kíván tenni azért, hogy a hazai üzleti élet a budapesti olimpia ügye mögé álljon?
Szalay-Berzeviczy Attila válasza: Az olimpia Magyarországra hozatalának ötlete természetesen nem újszerű gondolat.

Kóka János kérdése Somody Imréhez: Lát-e esélyt arra, hogy független szakértőként megítélje a pártok egészségügyi reformra vonatkozó elképzeléseit?
Somody Imre válasza: Valójában egyik pártnak sincs átfogó, a lényegi bajokat orvosló egészségügyi reformra vonatkozó stratégiája!

Vizi E. Szilveszter kérdése Kóka Jánoshoz: Az elmúlt három évben folyamatosan csökkent az egy főre jutó kutatásfejlesztési pénzforrás Magyarországon. Hogyan fogjuk növelni így a hazánkban gyártott termékekben a hozzáadott magyar szellemi értéket? Kóka János: Elnök úr téved...

Demján Sándor kérdése Vizi E. Szilveszterhez: Mikorra várható a Társadalmi Szerződés megszületése Magyarországon?
Vizi E. Szilveszter: A Gazdasági és Szociális Tanács (GSZT) különböző oldalainak (munkaadói, munkavállalói, civil és tudomány) képviselői zömmel...

Az mfor.hu kérdése Demján Sándorhoz: Ön, mint az Év Vállalkozója 2005 cím nyertese, mit gondol, miként lehetne feloldani a hazai kis és középvállalkozók immár kóros tőkeszegénységét?
Demján Sándor: Alapvetően hosszúlejáratú kamatmentes, államilag jelentősen támogatott...

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!