Erről Wittich Tamás az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén beszélt. Tiltakozott az ellen, hogy a szaktárca féléves moratóriumot adott a kényszervállalkozókat foglalkoztató cégeknek, miután a munkaügyi ellenőröket arra utasítja, hogy július elseje után lehetőleg kerüljék a munkaügyi bírság kiszabását.
Csizmár Gábor, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium államtitkára közölte: a minisztérium nem utasítást, hanem útmutatót adott ki az ellenőrzés egységes gyakorlatáról. Ebben az szerepel, hogy első alkalommal, határidő kitűzésével hívják fel a figyelmet a jogsértés megszüntetésére.
Elgondolkodtató ugyanakkor, hogy a munkavállalói oldal arra a kérdésre jóval kisebb hangsúlyt fektetett, hogy a július 1-vel hatályba lépő jogszabályok kapcsán utcára kerülő foglalkoztatottakkal, illetve a csökkenő reáljövedelmek kapcsán nehéz helyzetbe kerülő munkavállalókkal mi lesz.
Mi lesz a munkaügyi ellenőrzésekkel a kényszervállalkozások ügyében?
A munkavállalói oldal képviselői a jelenlegi helyzet legalizálásának tekintik, hogy a munkaügyi ellenőröket az idei évben nem szankcionálják a kényszervállalkozókat foglalkoztató cégeket.