3p

Szinte nincs olyan gazdasági kérdés, amihez ne lenne fontos tudni az idő értékét (kamatlábat). Ezért mindenki használja anélkül, hogy pontosan tudnánk, mi az.

Mi a kamat?

Hitelek, befektetések, részvényárfolyamok, fogyasztás, lakásvásárlás és még számtalan fontos, minden napjainkat meghatározó kérdésben felmerül, hogy az időnek mennyi az értéke és így mekkora kamatlábat vagyunk hajlandóak kifizetni. Viszont ezek sokszor bonyolultak és nehezen követhetőek, így az emberek sajátos módon állnak ezekhez a kérdésekhez. Már írtunk a pénz illúzióról, a jelenfelé torzításról és számos olyan esetről, amikor tetten érhetjük ezeket. De most arról szeretnénk írni, hogy egyáltalán az emberek miért gondolják, hogy az időnek van értéke?

El kell törölni a kamatot!?

A vallásokban sokszor tiltják a kamatot és sokaknak nem szimpatikus a kamat gondolata (nem csak akkor, amikor fizetni kell, hanem sokan nem is kérnek kamatot, ha ők adnak kölcsön akkor sem).

Egyszerű a kérdés:

Melyiket választana?
A) Fél millió forintot kap most
B) Fél millió forintot kap egy év múlva
C) Mindegy

Szinte mindenki az (A)-t választja. De hát akkor felszámol valami plusz költséget az időért. Ez azt jelenti, hogy ha nem most kapja meg a fél milliót hanem csak egy év múlva, akkor valamivel többet szeretne már fél milliónál. Ez a "több", pedig nem lehet más mint az "idő értéke", hiszen csak az a különbség.

Az idő mint kockázat

Az előző gondolatmenetre egyszerűen mindenki mondhatja, hogy azért ez nem teljesen így van. Például azért akarom most a fél milliót, mert egy év alatt bármi történhet. Meg is halhatunk vagy bármi más történhet, ami miatt már nem ér annyit fél millió (most tekintsünk el az inflációtól). Tehát az idő értéke úgymond a kockázat.

De, ha az idő értéke szimplán a kockázat, hogy nem kapjuk meg a pénzünket, akkor az emberek viselkedésében kell valami összefüggés legyen kockázatos és idővel kapcsolatos döntések kapcsán. Viszont eddig ilyet nem nagyon találtak. Sőt, ennek lehetetlenségét is többször próbálták bizonyítani (Andreoni & Sprenger, 2012). 

Erről szólt a kutatásunk

Néhány héttel ezelőtt közzétettünk egy kérdőívet a Facebookon, amiben kockázattal és idővel kapcsolatos kérdéseink voltak. A célja a kutatásnak pedig pontosan ez a téma volt. Az egyik sejtés szerint az idő is csak kockázat, csak ugyanúgy torzítjuk, mint ahogyan a kockázatokat is torzítjuk. E számtalan jelenséget megmagyarázna az idő és a kockázat kapcsán.

És mi változik ettől?

Amennyiben a további kutatások is alátámasztják ezt az elméletet, akkor az meglepően nagy hatással lehet a pénzügyi, közgazdasági területeken. Idáig mindig két független tényezőként kezeltük a kockázatot és az időt, aminek hatására rengeteg korrigálásra volt szükség, mert nem volt elég erős a modell. De, ha az idő is kockázat, akkor számtalan kérdés leegyszerűsíthető úgy, hogy nem veszítünk semmit a modell erejéből, sőt pontosabb eredményeket kapunk. Ráadásul sok folyamat új kontextusba kerül és így reális értelmezés adható sok megfigyelésnek. Legismertebb ilyen kutatási irány a kis valószínűségű katasztrófák (rare disasters).
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!