Próbálta kimosdatni magát Murdoch
A 80 esztendős Rupert Murdoch, a vállalkozás globális cégeit összefogó News Corporation első embere és fia, James Murdoch - a brit lapkiadó érdekeltség, a News International elnöke -, valamint Rebekah Brooks, a News International volt vezérigazgatója a londoni parlament médiabizottságának meghallgatásán jelent meg kedden. A meghallgatást azzal kapcsolatban tartották, hogy a sajtóbirodalom egyik lapjánál, a News of the Worldnél július elején lehallgatási botrány robbant ki.
A sztori kirobbanásakor napvilágra került, hogy az azóta megszüntetett News of the World exkluzív értesülések reményében néhány éve feltörte és lehallgatta egy elrabolt és brutálisan meggyilkolt 13 éves kislány, Milly Dowler mobiltelefonjának üzenetrögzítőjét, miközben az akkor már halott gyermeket a rendőrség még nagy erőkkel kereste.A hatóság gyanúja szerint a News of the World ezenkívül legalább négyezer magánszemély és közéleti személyiség, köztük az iraki és az afganisztáni frontokon elesett katonák és hozzátartozóik, valamint a 2005. júliusi londoni terrortámadásban meghaltak és családtagjaik mobiltelefonjait is lehallgathatta. Az elmúlt napokban a brit sajtóban arról szóltak a hírek, hogy szigetországi celebek minden lépését követte a lap, többek között David Beckham és Paul McCartney telefonját is lehallgatták.
A lehallgatásokkal kapcsolatban a Scotland Yard nyomozói már a múlt héten gyanúsítottként hallgatták ki Rebekah Brookst, a News of the World volt főszerkesztőjét. A gyanú a lehallgatás mellett korrupció, ugyanis a hírek szerint Brooks rendőröket is próbált megvesztegetni exkluzív információk érdekében. A szakembert később a bíróság szabadlábra helyezte.
A keddi meghallgatáson Rupert Murdoch, a News Corporation elnök-vezérigazgatója azt bizonygatta, hogy nem tudott a lehallgatásokról. Hozzátette: soha nem volt olyan dühös, mint amikor a tudomására hozták, hogy a News of the World "milyen módon fokozta a kislány családjának fájdalmát". A meghallgatáson az idős sajtómágnás közölte: "szégyen", ami történt a News of the Worldnél, és a cégvezetés ezért döntött a lap bezárásáról.
Rupert Murdoch a keddi meghallgatáson közölte: ő maga csak a botrány kirobbanása után hallott először arról, hogy a News of the World feltörte és lehallgatta Milly Dowler mobiltelefonjának üzenetrögzítőjét. A nagyvállalkozó kijelentette: az eljárás nem jellemzi az egész cégcsoportot, a News of the World "kevesebb mint az egy százalékát" alkotta a világszerte 53 ezer "etikus, kiemelkedő szakembert" foglalkoztató sajtócsoportnak.
Már Amerikában is vizsgálódnak
Az elmúlt napokban már az Egyesült Államokban is olyan pletykák jelentek meg, melyek szerint a News Corporation lapjai a 2011. szeptember 11-ei terrortámadás áldozatainak vagy hozzátartozóinak telefonjait is lehallgatták. Murdoch a bizottság előtt azt hangsúlyozta, hogy a cég nem lát semmilyen bizonyítékot a fenti vádra, és tudomásuk szerint az FBI-nak sincsenek erre utaló bizonyítékai.
A meghallgatás utolsó perceiben Rupert Murdoch közölte: nem szándékozik távozni a cégcsoport éléről, mivel sokan, akikben korábban megbízott, cserben hagyták őt, és ezért meggyőződése szerint ő "a legalkalmasabb személy" a történtek következményeinek "eltakarítására". Rebekah Brooks, a News of the World egykori főszerkesztője - aki múlt pénteki lemondásáig a botrány nyomán megszüntetett lap kiadója, a News International vezérigazgatója volt - a bizottság előtt elnézést kért azért, mert szavai szerint a lap "túl lassan" tárta fel a történteket.
A médiamágnás egyébként jelenleg nem örvend túl nagy népszerűségnek, erre utal, hogy kedden hackerek feltörték a szintén a News Corporation tulajdonában lévő The Sun honlapját, ahol az üzletember halálhírét keltették. Kedden a meghallgatásra is bejutott egy tiltakozó, aki Murdoch arcába borotvahabot akart nyomni a BBC értesülései szerint, ezért tíz percre fel is kellett függeszteni a meghallgatást.
Milliárdokat buktak a tulajdonosok
A News Corporation részvényeivel az amerikai és az ausztrál tőzsdén is kereskednek, a botrány kirobbanása után meredeken zuhant az árfolyam. A csúcs július 5-én 18,13 dolláron volt, majd onnan két hét alatt 14,97 dollárig esett az árfolyam. Kedden már korrigáltak a papírok, így 15,79 dolláron zárták a napot.
A társaság honlapja szerint a News Corporation piaci kapitalizációja 27,4 milliárd dollár, a közel 20 százalékos esés tehát komoly anyagi kárt is okozott a tulajdonosoknak, elsősorban a Murdoch-családnak, akik a legnagyobb részvényesek. Rupert Murdoch vagyonát a Forbes magazin 2011 tavaszán 7,6 milliárd dollárra becsülte, ezzel a médiamogul a világ 122. leggazdagabb embere és a 38. legvagyonosabb amerikai volt.
A CNN számításai szerint július 5. óta a Murdoch-család több mint 300 millió részvényének értéke bő 750 millió dollárral csökkent, azonban így sem kell félteni őket, mert a pakett még mindig nagyjából 5,2 milliárd dollárt ér.
MTI/mfor.hu