Jelentősen nőtt az utóbbi években a dolgozó diákok száma, az iskolaszövetkezetek szervezésében évente mintegy kétszázezer tanuló vállal munkát. A diákmunka éves volumenét pedig húszmilliárd forintra becsülik – mondta az mfor.hu.nak Molnár Albert, a Pannon-Work Személyzeti Szolgáltató Zrt. igazgatósági tagja.
Nem csoda, hogy a diákmunka sikeres, hiszen az előnyökkel jár a fiatalok és a cégek számára egyaránt, ráadásul más foglalkoztatási formákhoz - lásd munkaerő-kölcsönzés, megbízási szerződéssel illetve alkalmi munkavállalói könyvvel való munkavégzés – ezzel jár a legjobban mindkét fél.
Miért éri meg a cégeknek?
Az iskolaszövetkezetek segítségével foglalkoztatott diák után ugyanis nincs járulékos költség, a vállalat azt egyszeri költségként elszámolhatja – magyarázta Másodi Szabolcs, a MŰISZ HR Humánerőforrás Szolgáltató Kft. munkatársa. Tehát a cégnek egyáltalán nem kell bérkifizetéssel bajlódnia.
Ráadásul projekt jellegű munkáknál sokkal előnyösebb ez a forma, hiszen nem kell főmunkaidőben felvenni valakit, amivel jelentős összegeket lehet megtakarítani. Az iskolaszövetkezetek sok terhet levesznek a vállalatok válláról azzal is, hogy a diákok foglalkoztatása utáni adminisztrációt teljes mértékben ők maguk végzik.
Miért jó a diákoknak?
A diákok is sokat profitálhatnak az időszakos elhelyezkedésből, hiszen azon túl, hogy pénzt kereshetnek a nyaraláshoz, esetleg az iskolakezdéshez (a középiskolások többsége ilyen okokból vállal munkát), munkatapasztalatra tehetnek szert, amely jól jöhet a későbbi pályakezdéshez. "Olyan is előfordult, hogy egy logisztikát tanuló egyetemi tanuló a diákmunka során rájött, hogy nem neki való az ilyen jellegű munka, így még idejében pályát tudott váltani" - mesélte Molnár Albert.
Az iskolaszövetkezetek gyakorlati helyek szerzésében és diplomamunka megírásában is segíteni tudnak azzal, hogy a megfelelő helyekre ajánlják be a jelölteket. A kapcsolati tőkével is sokat nyerhetnek a fiatalok: évente több százra tehető azon frissdiplomások száma, akik annál a cégnél helyezkednek el, amelynél diákként is dolgoztak.
Jól fizetett diákmunkák
Természetesen a pénzkeresés sem elhanyagolható szempont, már csak azért sem, mert sok diák a létfenntartás miatt vállal el ilyen munkákat – ez természetesen inkább az egyetemistákra, főiskolásokra jellemző. Sok cégnél követelmény a nyelvismeret és a számítógépes tudás, az ezt igénylő munkaköröknél magasabb az órabér is. Bár a többség tart a teljesítménybéres munkától, pedig ez az átlagosnál is jobban fizet, akár kétszer, háromszor annyit meg lehet vele keresni, mint a fix javadalmazással.
Nyilván magasabb fizetés jár a komoly szakmai tudást igénylő munkákért, mint a szoftverfejlesztés, tolmácsolás vagy fordítás. De a kevésbé felkészült tanulók is megcsíphetnek egy-egy jó állást: az adatrögzítésért is magas összegekhez lehet jutni, igaz, itt nagyon fontos a precizitás és a gyorsaság (bizonyos munkaadók, például a megyei adóhivatalok a leütött karakterek után fizetnek). Ugyanakkor egyre kedveltebbek a call centeres munkák is, amelyekért szintén szép summa járhat.
Biztonság, legális foglalkoztatás
Molnár Albert szerint a diákmunkáknál kiemelten fontos a biztonság, hiszen a fiatalok sokszor figyelmetlenebbek, szétszórtabbak, hamarabb elfáradnak. Ezért minden esetben megnézik, hogy nem tartogat-e valamilyen veszélyt az a munka, amit esetlegesen elvállalnak közvetítésre, és hogy a cég biztosítja-e a megfelelő munkavédelmi berendezéseket. A Pannon-Work ilyen megfontolásból például szórólapos munkát sem vállal.
Manapság még mindig sok diákot foglalkoztatnak feketén, ugyanakkor egyre több vállalkozás ismeri fel a legális foglalkoztatás előnyeit, ezeknél a cégeknél a diákmunka sok esetben a nyári szüneten túl is folytatódik, hiszen például a főiskolai-egyetemi hallgatók – akik a diákmunkát végzők 70 százalékát teszik ki - egész évben szívesen dolgoznak.
Kovács Zita