Idén várhatóan a vállalatok 16 százalékánál növekszik a diplomások, 17 százalékánál pedig a diplomás pályakezdők száma – derült ki az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet reprezentatív kutatásából, amely a frissdiplomások foglalkoztatását és bérezését mérte fel a versenyszektorban. Mindez azt bizonyítja, hogy továbbra is kereslet van a munkavállalók ezen rétege iránt – közölte Tóth István János egyetemi magántanár, az intézet ügyvezető igazgatója keddi sajtótájékoztatón.
Mint elmondta, a diplomás pályakezdők felvételére a pénzügyi szektorban lehet a legnagyobb arányban számítani, az ide tartozó vállalatok több mint egyharmada jelezte ezen szándékát.
A felmérés eredményei szerint a frissdiplomásokat foglalkoztató cégek száma 2008-ban előreláthatóan tovább növekszik - mintegy 11 százalékkal, ugyanakkor a vállalatok összességében némileg kevesebb diplomás pályakezdőt terveznek felvenni tavalyhoz képest.
Diplomás pályakezdőket leginkább a nagyobb, külföldi tulajdonú, közép-magyarországi régióban lévő, külkereskedelmi tevékenységet folytató vállalatok alkalmaznak. A szektorokat tekintve elmondható, hogy a pénzügyi, építőipari, gazdasági, turisztikai ágazatokban felülreprezentáltak a frissdiplomásokat foglalkoztató vállalatok.
A nagyobb cégek használják inkább a szaktudásukat
Érdekesség, hogy míg a kis- és közepes vállalatok sok területen foglalkoztatnak ilyen dolgozókat, akiknek ily módon több képességét is "igénybe veszik" (bár ritkán vesznek fel diplomás pályakezdőt), addig a nagyobb cégek egy adott szakterületen használják ezt a típusú munkaerőt.
Ugyanakkor a vállalati méret mellett más jellemzők is szerephez jutnak a frissdiplomások foglalkoztatásánál: a többségi külföldi tulajdonban lévő, pénzügyi, gazdasági, turisztikai, kereskedelmi, építőipari és bányászati tevékenységet végző közepes méretű (20-99 főt foglalkoztató) vállalatokon belül például nagyobb arányban találunk friss diplomásokat (52 százalék), mint a 100-249 fős cégek között (44 százalék).
A gazdasági végzettséggel rendelkező frissdiplomások elhelyezkedési esélyei némileg romlanak majd tavalyhoz képest, de általában még mindig a stabil kereslet jellemzi a diplomások munkaerőpiacát. Több cég tervez felvenni diplomásokat (24 százalék) és diplomás pályakezdőket (16 százalék), mint amennyi az elbocsátásukban (nyolc illetve egy százalék) gondolkozik.
Bizonyos munkakörök esetében a kereslet növekedése várható, például több termelésirányító felvételét tervezik a cégek; stagnálásra lehet számítani néhány szakma esetében (kereskedő, adószakértő, informatikus), míg kevesebb jogászra, hr-munkatársra, könyvelőre és marketing munkatársra lesz szükség.
220 a marketingeseknek, 230 a villamosmérnököknek
Ami a fizetéseket illeti, a kutatás szerint a műszaki végzettséget igénylő munkakörökben átlagosan húszezer forinttal nagyobb idén a kezdő bruttó munkabér, mint a gazdasági végzettségeknél. Az informatikusok kiemelkednek a műszaki háttért igénylő munkakörök közül, átlagosan bruttó 56 ezer forinttal nagyobb jövedelemre számíthatnak, mint egy műszaki végzettségű pályakezdő átlagban.
A versenyszektorban fizetik meg leginkább az egyetemi végzettséget – közölte Tóth István János. A diplomások bére itt akár a kétszerese is lehet a költségvetési szektorban kapott fizetésnek. Utóbbi szférában átlagosan bruttó 250 ezer forintról beszélhetünk - szemben a bruttó 414 ezer forintos bérrel, amit a gazdasági vállalatoknál lehet megkeresni.
Bár a gazdasági végzettségű frissdiplomások bére nagy szórást mutat a különböző szakmákon belül is, elmondható, hogy - a tanulmány szerint - legjobban a marketingmunkatársak keresnek (átlagosan bruttó 220 ezer forintot). Jó fizetést kaphatnak a logisztikusok (200 ezer forint) és a kereskedő-értékesítők (200 ezer forint) is. A legalacsonyabb bért a turisztikai munkatárs viheti haza.
A műszaki végzettséggel rendelkezők közül a kezdő informatikusok kereshetnek a legjobban (átlag 258 ezer forintot), a villamosmérnökök átlagban 230 ezer forintot, a vegyészmérnökök pedig 229 ezer forintot kaphatnak az első évben. A legalacsonyabb a mezőgazdasági mérnökök fizetése.
Két év munkaviszony után átlagosan közel 45 ezer forintot emelkedik a frissdiplomások bére, ami 22 százalékos béremelkedést jelent. Ugyanakkor a pályakezdők negyede legfeljebb húszezer, fele pedig legfeljebb 35 ezer forint bruttó emelkedésre számíthat. A pályakezdők tíz százaléka azonban akár 75 ezer forintos fizetésnövekedést is tapasztalhat.
Kovács Zita