A magyarországi vezérigazgatók körében végzett felmérés szerint leginkább a szakemberhiánytól tartanak a csúcsmenedzserek. A PwC szokásos éves kutatása szerint a megkérdezettek bíznak abban, hogy saját cégük növekedni fog a következő egy évben, a magyar és a világgazdaság prosperitásával kapcsolatban viszont kevésbé optimisták.
A célpiacok között felértékelődött az Egyesült Államok, illetve Kína szerepe, ugyanakkor változatlanul Németország áll az első helyen. A megkérdezettek az innovációban és a humánerőforrás fejlesztésében látják a legnagyobb potenciált. Kilátásaikat és fejlesztési terveiket azonban beárnyékolja az évek óta egyre jelentősebb szakemberhiány - mondta egy mai tájékoztatón Mekler Anita, a Pwc Magyarország cégtársa.
- A szakemberhiány égető probléma, főleg, hogy a következő egy évben a munkavállalói létszám növekedése várható mind a hazai, mind a globális szinten vizsgált vállalatok többségénél. Magyarországon a technológiai és a távközlési területen működő cégek munkaerő-felvételi tervei a legambiciózusabbak. Kevés szervezet tervez létszámcsökkentést, világszerte 16, míg Magyarországon mindössze 13 százalék vallott ilyen tervekről a megkérdezettek közül - ismertette a felmérés eredményét Mekler Anita.
Azt is elárulták a vezérigazgatók, hogy mely készségeket tartják a legfontosabbaknak a munkára jelentkezők esetében. A vezetők a legtöbbször a problémamegoldást, az együttműködést és az alkalmazkodóképességet említették.
Egyre fontosabbá válnak továbbá a gépek által nem helyettesíthető készségek, amelyek ma még nehezen mérhetőek. Azok viszont, amelyeket a technológia kiválthat a közeljövőben, némileg háttérbe szorulnak, így például a digitális kompetenciák és a matematikai készségek. A legnagyobb problémát a vezetői készségekkel rendelkező, illetve a kreativitásban és az innovációban erős munkatársak megtalálása okozza - hangzott el a tájékoztatón.
mfor.hu