2p

Ellentmondásokkal teli, kusza és nagyrészt felesleges azoknak a korlátozásoknak a rendszere, amelyeket a tizenöt régi EU-tagállam a kelet-közép-európai munkavállalókkal szemben alkalmaz - írja a Világgazdaság a brüsszeli ECAS civil szervezet összegzésére hivatkozva.

A Magyarország és nyolc más térségbeli állam 2004. májusi belépése utáni években - amint azóta több elemzés is bebizonyította - nem igazolódtak be a nyugati országokban korábban hangoztatott aggodalmak. A kelet-közép-európai munkavállalók különösen a teljes nyitást alkalmazó Nagy-Britanniában, továbbá Franciaországban és Németországban járultak hozzá a szakemberhiány csökkentéséhez és a gazdaság növekedéséhez. Eközben nem folyamodtak nagyobb arányban szociális ellátásokért, mint a bennszülött dolgozók.

Hasonló tapasztalatokkal járt Bulgária és Románia különösen nagy félelmekkel - és több korlátozással - kísért felvétele. Az ECAS szerint Románia munkaerő-kibocsátó potenciálja valóban jelentős, de a nagy kiáramlás már jóval az EU-csatlakozás előtt, a schengeni vízumszabályok 2002-es lazítását követő években lezajlott.

Az elemzők a kelet-közép-európai munkavállalók egyszerű nyilvántartását javasolják a nyugati országoknak, ami nem jelentene jelentős adminisztratív terhet, viszont hiteles adatokat biztosítana, és elejét venné a nyugati sajtóban időnként tapasztalható pánikkeltésnek - írja a Világgazdaság. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!