3p

Értékelte az Európai Bizottság a 94/62. számú csomagolási direktíva teljesítését. A jelentés megállapítja, hogy szelektív hulladékgyűjtés ma már az európai állampolgárok mindennapjainak szerves része, ugyanakkor rávilágít arra, hogy bizonyos nemzeti intézkedések a piaci verseny torzulásához vezetnek.

A 94/62. számú EU direktíva valamint az ezt követő 2004-es illetve 2005-ös átdolgozott változatok jelentős hatással voltak az európai polgárok környezettudatos viselkedésének kialakítására. A direktíva egyik legkiemelkedőbb környezetre gyakorolt hatása az, hogy a szelektív hulladékgyűjtés mindennapi tevékenységgé vált több millió európai háztartásban.

2005-ben már megközelítőleg 20 millió tonna csomagolóanyag került újrahasznosításra a gyártói felelősségvállalás elvén működő, PRO-EUROPE (Európai Csomagolás Hasznosítást Koordináló Szervezet) tagkoordináló szervezeteken keresztül. (Az ÖKO-Pannon Kht. 2002 óta tagja a szervezetnek.) Ezen felül, 2002-ben - amely a legkorábbi évszám a Bizottság jelentésében - 75 különböző, az EU 15 tagállamában előírt hasznosítási elvárásnak sikerült megfelelni. A PRO EUROPE szervezetek összesen 12 tagországban járultak hozzá a direktíva célkitűzéseinek teljesítéséhez.

Az Európai Bizottság szerint a belső piac korlátai és a verseny torzulása olyan nemzeti intézkedésekből adódnak, amelyek a csomagolóanyagok újrahasználatát, illetve egy adott csomagolás típust támogatnak, ahogy az megfigyelhető elsősorban, de nem kizárólag az ital szektorban. Kiindulva Németország, Belgium és Dánia tapasztalataiból, valamint az Európai Bírósághoz érkező megkeresések számából, az Európai Bizottság ígéretet tett arra, hogy áttekinti, és esetlegesen felülvizsgálja a csomagolási direktíva 5. és 7. bekezdését, amelyet a PRO EUROPE támogat.

Az Európai Bizottság december 6-án közreadott jelentésében elismerte azt is, hogy az újrahasználható csomagolás, az egyutas csomagolással való összehasonlításban nem nyújt automatikusan jobb környezeti teljesítményt, és az újrahasználat elősegítését célzó nemzeti intézkedések hatással lehetnek az unió belső piacára is. A PRO EUROPE véleménye szerint az intézkedések módosítása, kiegészítése vagy tisztázása révén kell megtalálni az egyensúlyt a gazdasági és környezeti érdekek között.

"Az egyoldalú csomagolási szabályozás belső piacra gyakorolt hatásainak felméréséhez hatékonyabb módszerekre van szükség. A felmérés még a szabályzás elfogadása előtt kívánatos. A környezetvédelem fejlesztése területén a tapasztalat azt mutatja, hogy a nemzeti intézkedések hátterében gyakran a helyi gyártók és költségvetés érdekei állnak, amelyek gyakran ellentétesek a környezetvédelmi szempontokkal" - tette hozzá Joachim Quoden.

A Bizottság azon döntését, miszerint nem módosítják a direktíva begyűjtési és hasznosítási célkitűzéseit, a PRO EUROPE ésszerű, megalapozott következtetésnek tartja. A begyűjtési és hasznosítási célkitűzéseknek 2008 után is érvényben kell maradniuk annak érdekében, hogy minden tagállamnak elegendő ideje legyen a mostani célok eléréséhez.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!