Mialatt a mobilhasználók egyre inkább előnyben részesítik a különféle applikációkat a webböngészőkben való szörföléssel szemben, a hirdetésekre inkább utóbbi platformon kattintanak – írja az Emarketer.
Egy idén márciusban készült kutatás szerint az amerikaiak 35 százaléka kattint mobil hirdetésre, ha az egy böngészőben jelenik meg, és mindössze 26 százalékuk, ha egy programban. Ugyanez az arány Franciaországban 30 és 20 százalék, a németeknél pedig 28 és 15.
A számok azért is lehetnek érdekesek a hirdetőknek, mert a mobilos médiafogyasztás bővülése az elmúlt években szinte kizárólag az applikációknak volt köszönhető. A Nielsen kutatása szerint 2013 utolsó negyedévében az emberek 65 százalékkal több időt töltött az appokban, mint két évvel korábban. A képet mondjuk árnyalja, hogy a növekmény inkább a már meglévő programok aktívabb használatából ered, mintsem az újabbak letöltéséből.
A reklámokra visszatérve egy szintén pár hónapos kutatás szerint az Egyesült Államokban a mobilt és tabletet használók 70 százaléka állította, hogy találkozott reklámokkal. A kattintási arány tekintetében a mobilok vezetnek, ugyanis a válaszadók 43 százaléka nyitotta meg a telefonján és csak 37 százaléka a táblagépen megjelenő ajánlatokat.
Arra a kérdésre, hogy mégis miért nem váltottak ki semmilyen interakciót a hirdetések, a legtöbben azt felelték, hogy vagy nem volt érdekes az ajánlat, vagy egyszerűen nem neki szólt. A „bannervakság”, vagyis hogy látjuk a hirdetést, de a szemünk egyszerűen átsiklik felette, az emberek ötödére volt jellemző. Volt, aki kattintás nélkül is megkapott minden szükséges infót és akadtak, akiknek lehet, hogy releváns lett volna a reklám, de nem szerették volna megszakítani a böngészést.
Szász Péter
mfor.hu