Megszűnik a passzív dotációs rendszer
Megszűnik a passzív dotációs rendszer
Módosul a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának támogatására vonatkozó szabályozás. Megszűnik a passzív dotációs rendszer és új aktív támogatási formák (bértámogatások, költségkompenzációk, a munkahelyi környezet átalakításának támogatása) kerülnek előtérbe. A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény módosításával lehetővé válik, hogy a rehabilitációs járadékban részesülők képzésükhöz, vállalkozóvá válásukhoz a Munkaerő-piaci Alapból támogatást kapjanak.
A 2007. évi LXXXIV. Törvény A rehabilitációs járadékról szóló törvény 2008. január 1-jén lépett hatályba, rendelkezéseit a 2007. december 31-ét követően benyújtott rehabilitációs járadék, rokkantsági nyugdíj, illetve baleseti járadék iránti igénybejelentés esetén kell alkalmazni.
A törvény hatálybalépésekor rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülő személyek 2008. évben esedékes felülvizsgálata során még nem kötelező a komplex minősítés elvégzése, vagyis az egészségkárosodás mértéke alapján kerül megállapításra a rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra való jogosultság. A rehabilitálhatóságot a rehabilitációs szakértői szerv még nem vizsgálja, és ilyen alapon a rokkantsági nyugdíj ellátás nem kerülhet megszüntetésre.
A rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülő személy kérelmére sor kerül a komplex minősítésre, és az érintett személy a szakvéleményben foglaltaknak megfelelően lesz jogosult az ellátásra. Annak az egészségkárosodást szenvedett személynek, aki 2011. december 31-éig életkora alapján 10 éven belül eléri a rá irányadó nyugdíjkorhatárt, az egyéb feltételek teljesülése esetén rehabilitációs járadék helyett rokkantsági nyugdíjat lehet megállapítani, de a rehabilitációs járadék megállapítását is kérheti.
Mint arról a Kézenfogva Alapítvány szakembere, Baráth Andrea megkeresésünkre elmondta, lehetőségeikhez mérten igyekeznek minden érdeklődő munkáltatót és érintett munkavállalót segíteni a foglalkoztatási problémák megoldásában, jogi téren és más tekintetben egyaránt. Így a "Ne hagyd magad!" program egyik célcsoportja is éppen a diszkriminációval érintett fogyatékos álláskeresők, valamint a sokszínűség iránt elkötelezett munkáltatók köre. "Számítunk a munkáltatók közreműködésére a program keretében megszervezendő lobbyrendezvények során is, melyek a jövőre nézve a foglalkoztatási szektor minden szereplőjének közös érdekeit megjelenítő jogi szabályozás kialakítását kívánják előmozdítani" - mondta el Baráth Andrea.
Garai Katalin