5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Közös múlt, a sajátos térségbeli viszonyok ismerete és a múltbeli sikerek. Mosonyi György szerint a MOL ezeknek a tényezőknek köszönhetően képes sikeresen terjeszkedni szomszédainknál. Az mfor.hu Staféta című sorozatában ezúttal az olajipari vállalat vezére válaszol Straub Elek, a Magyar Telekom Nyrt. elnök-vezérigazgatójának kérdésére.

Straub Elek kérdése Mosonyi Györgyhöz:

Milyen lehetőségekkel és problémákkal találja magát szemben a MOL a szomszédos országokban?

Mosonyi György: - A legtöbb közép-európai vállalat - így a MOL is - a térségbeli államokba való belépésnél azt tapasztalja, hogy rendelkezik egy lényeges előnnyel a nyugati és keleti óriásokkal szemben: mi ismerjük térségünket, szomszédainkat, meg tudjuk érteni egymást, és képesek vagyunk megértetni saját céljainkat a másikkal. Közös a történelmünk, és hasonlóak a tapasztalataink a privatizáció terén, hiszen közel azonos megpróbáltatásokkal néztünk szembe az államilag ellenőrzött gazdaságból a szabad kereskedelembe való átálláskor.

Ezek a tényezők fontos szerepet játszottak 2001-ben a szlovákiai Slovnaft, majd két évvel később a horvátországi INA nemzeti olajtársaságért folyó nemzetközi verseny megnyerésében, amikor magunk mögé utasítottuk az osztrák OMV-t és az orosz cégóriásokat.

Sikeres térségbeli terjeszkedésünknek van még egy titka: potenciális partnereink szemében mi már bizonyítottunk. Egy rugalmatlan állami vállalatból a kilencvenes évek közepére - nemzetközi tőke és know-how bevonásával - Magyarország meghatározó társaságává váltunk a kemény nyugati versenytársak mellett. Fokozatos fejlődésünk eredményeként megszereztük a Slovnaftot, amellyel Közép-Kelet-Európa első határokon átnyúló olajipari tranzakcióját vittük véghez.

Amikor a szlovák és a horvát kormány minket választott, hitét helyezte el bennünk, hogy képesek vagyunk nemzeti vállalataikat a világ leghatékonyabb társaságainak egyikévé segíteni. Ezen folyamat során a MOL mindvégig tiszteletben tartotta a helyi specifikumokat. A csoport Lakossági Szolgáltatások divíziójának vezetője például szlovák - ebből is látszik: nem félünk elismerni, hogy nem mi tudunk mindent a legjobban. Szükség van a különböző nemzetek szaktudásának, tapasztalatának összefogására.

Ugyanakkor a hasonlóságok és a földrajzi közelség is lehet félrevezető. Míg például Magyarországon az egyenrangú kollegialitás, az informális munkahangulat a megszokott, addig máshol a térségben a hierarchikus, kissé rugalmatlanabb vállalati kultúra él.

Éppen ezért fontos számunkra csoportunk belső kommunikációja, a különböző kultúrák sajátosságait figyelembe vevő integráció, illetve az, hogy a MOL-csoport tagvállalataink alkalmazottai minél több lehetőséget kapjanak a közös rendezvényeken való részvételre, egymás megismerésére. Csoportunk így - térségbeli és nemzetközi tapasztalatait értékelve és felhasználva - válik egyre sikeresebbé a versenytársakkal vívott éles küzdelemben.

Mosonyi György kérdése dr. Gaál Zoltánhoz a Pannon Egyetem (Veszprém) rektorához: A vegyipar és ezen belül a kőolajfeldolgozás regionális szerepet ért el. Éppen ezért a szakmai utánpótlás biztosítása kiemelt fontosságú ezen a területen. Hogyan látja Gaál úr a vegyészmérnök képzés jövőjét?


Beke-Martos Gábor kérdése Straub Elekhez (képünkön): Hogyan alakul a partnerség és a verseny együttélése a Magyar Telekom Csoport magyarországi tevékenységében?
Straub Elek válasza: Napjainkban a távközlési piac rohamosan változik, a robbanásszerű technológiai fejlődés folyamatosan új kihívások elé állítja a távközlési ...

Molnár Károly kérdése Beke-Martos Gáborhoz (képünkön): Mi a lehetőség és a felelősség viszonya a Siemensnél a társadalmi felelősségvállalás tekintetében?
Beke-Martos Gábor válasza: A Siemens Rt. vállalati stratégiájá- ban kiemelt helyet foglal el a társadalmi felelősségvállalás, mivel aktív és felelős tagjai vagyunk...

Kocsis István kérdése Molnár Károlyhoz (képünkön): Hogyan tudja Rektor Úr összehangolni a színvonalas tudományos képzési műhely, illetve egy sikeres "nagyvállalkozás" menedzselésének feladatait?
Molnár Károly válasza: A BME nemcsak hazánk, de a kelet-közép-európai régió egyik legnagyobb műszaki felsőoktatási intézménye...

Szalay-Berzeviczy Attila kérdése Kocsis Istvánhoz (képünkön): Van-e Ön szerint létjogosultsága egy energiatőzsdének Magyarországon? Ha igen, milyen feltételekkel lehet sikeres vállalkozás?
Kocsis István válasza: Számos példát találunk Európában, ahol egy jól szervezett áramtőzsde...

Somody Imre kérdése Szalay-Berzeviczy Attilához (képünkön): Mit kíván tenni azért, hogy a hazai üzleti élet a budapesti olimpia ügye mögé álljon?
Szalay-Berzeviczy Attila válasza: Az olimpia Magyarországra hozatalának ötlete természetesen nem újszerű gondolat.

Kóka János kérdése Somody Imréhez (képünkön): Lát-e esélyt arra, hogy független szakértőként megítélje a pártok egészségügyi reformra vonatkozó elképzeléseit?
Somody Imre válasza: Valójában egyik pártnak sincs átfogó, a lényegi bajokat orvosló stratégiája!

Vizi E. Szilveszter kérdése Kóka Jánoshoz (képünkön): Az elmúlt három évben folyamatosan csökkent az egy főre jutó kutatásfejlesztési pénzforrás Magyarországon. Hogyan fogjuk növelni így a hazánkban gyártott termékekben a hozzáadott magyar szellemi értéket?
Kóka János: Elnök úr téved...
Demján Sándor kérdése Vizi E. Szilveszterhez (képünkön): Mikorra várható a Társadalmi Szerződés megszületése Magyarországon?
Vizi E. Szilveszter: A Gazdasági és Szociális Tanács (GSZT) különböző oldalainak (munkaadói, munkavállalói, civil és tudomány) képviselői zömmel...
Az mfor.hu kérdése Demján Sándorhoz: Ön, mint az Év Vállalkozója 2005 cím nyertese, mit gondol, miként lehetne feloldani a hazai kis és középvállalkozók immár kóros tőkeszegénységét?
Demján Sándor: Alapvetően hosszúlejáratú kamatmentes, államilag jelentősen támogatott...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!