Amilyen gyengén indult a 2013-as év a lakóingatlanok építési piacán, olyan siralmasan is fejeződött be. Már az első negyedéves adatok ismertetésekor azt írtuk, hogy eltűnt a semmi harmada, miután a 2013 első három hónapjában összesen 1383 lakásépítési engedélyt adtak ki, ami 35,6 százalékkal alacsonyabb volt a 2012-esnél. Ráadásul az átadott lakások száma több, mint a felével csökkent. Az akkor közölt döbbenetes számokat a piacnak csak kis mértékben sikerült korrigálni az év további részében, hiszen az építési engedélyek száma az utolsó negyedévben 21,3, az átadott lakásoké pedig 21 százalékkal csökkent.
Ha a negyedéves értékeket évesített számokkal próbáljuk kisimítani, akkor is tovább folytatódó lejtmenetet látunk. Miközben a tavalyi év első negyedévével záródó 12 hónap lakásépítési engedélye a 2002-esnek még a 20,1 százaléka volt, addig az év végével ez az értéke 15,4 százalékra süllyedt.
Az átadok lakások esetén számolt hasonló mutató 29 százalékról 23-ra esett vissza az év során.
Ha kicsit mélyebbre ásunk, és megnézzük, hogy az építtetők közül melyik szereplőnek köszönhető leginkább a tavalyi visszaesés, akkor a természetes személyekre bukkanunk. A KSH adatai alapján az önkormányzati jelenlét szinte már nincs is a piacon, hiszen a 2002-es 1258 épített lakással szemben tavaly mindössze 55-öt adtak át önkormányzati megrendelésként. A vállalkozók által továbbépítésre készített lakások száma a 2011-es 58, illetve a tavalyi 27 százalékos visszaeséssel szemben tavaly már csak 9 százalékkal morzsolódott le. Ráadásul biztató, hogy az utolsó negyedévben ebben a szegmensben 15 százalékos növekedést láthattunk. Igaz, ilyen megugrás a második negyedévben is volt (70 százalékos, lásd még: Lakásépítés - a hatalmas mínuszok ellenére itt a fordulat?), de aztán a harmadik negyedévben ismét mínuszt jegyzett fel a statisztikai hivatal (-14%, lásd még: Szertefoszlott a remény három sugara idehaza).
A természetes személyek azonban még ilyen ideiglenes örömöt sem tudnak felmutatni, hiszen az általuk építtetett lakások száma az előző évekre jellemző 10 százalék körüli éves visszaesésről 40-50 százalékra gyorsult fel a negyedéves adatsorban. Így nem is meglepő, hogy 2013-ban 42 százalékkal kevesebb lakás építettek a természetes személyek, mint az előző évben.
Ráadásul a kilátások is igen rosszak, hiszen a kiadott építési engedélyek száma továbbra is lefele csorog, és amíg nem látunk itt fordulatot, addig értelemszerűen az építések száma sem fog felfutni.
A KSH hétfőn reggel publikált statisztikája kitér a területi eloszlásra is, a 4467 lakhatási engedélyt kapott ingatlanból 456 épült Budapesten, 1083 megyei jogú városban, 1510 a többi városban és 1418 községekben található. Ez utóbbi települési formában volt egyébként a legnagyobb az éves visszaesés mértéke, 32,3 százalékos. (Természetesen ez összefüggés van a természetes személyek, mint építtetőknél látott csökkenéssel, hiszen a nagyobb városokra jellemző a vállalkozói jelenlét a lakóingatlanok építési piacán.)
Megyei bontásban egyébként csak Győr-Sopron megyében nőtt az átadott lakóingatlanok száma, 8,6 százalékkal, Vas (-2,7%) és Békés (-3,8%) megye kivételével, illetve a fővárosban is kétszámjegyű volt a zuhanás. Ráadásul Nógrádban (-58,8%) és Fejér megyében (-53,8%) az 50 százalékot is meghaladta.
mfor.hu