2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Folyamatosan csökkent a szociális járulékok és adók aránya a munkaerőköltségekben 2005-ig - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal napokban nyilvánosságra került felméréséből, ez a trend azonban tavaly megakadhatott a kormány intézkedéseinek hatására - olvasható a Világgazdaság cikkében.

Az évente összeállított kutatás az EU módszertana alapján készül, és teljes körű felmérést végeznek a legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások körében, illetve a költségvetési és társadalombiztosítási intézményeknél. A tanulmány fő célja a munkaerőhöz kapcsolódó összes költség kiszámítása a közvetlen bérektől a járulékokon át a különféle természetbeni juttatásokig.

A munkaerővel kapcsolatos kiadások havi átlaga tavalyelőtt 267 ezer forintot tett ki; ennél az összegnél 9,5 ezer forinttal magasabbak voltak a költségvetés és csaknem ugyanennyivel alacsonyabbak a versenyszektor foglalkoztatási költségei. Nemzetgazdasági szinten a teljes összeg 70 százalékát tették ki a munkajövedelmek, 27 százalékát a szociális költségek, 3 százalékát pedig a képzés, a munkaerő-toborzás és az egyéb támogatások. Kedvezőnek minősíthető, hogy 1996 és 2005 között a munkáltató számára előírt szociális járulékok, hozzájárulások munkajövedelemhez viszonyított aránya folyamatosan csökkenő tendenciát mutat.

A vizsgált körben a munka felhasználásával kapcsolatos kiadások 2005-ben 11 százalékkal emelkedtek az előző évhez képest, ez jóval meghaladja az átlagos inflációs ütemet (3,6 százalék). Leginkább az oktatásban és a közigazgatásban nőtt a munkaerő költsége - e mögött elsősorban a közszolgák 2004. évi 13. havi illetményének januárra való áttolása állhat.

Ágazati bontásban vizsgálva továbbra is a pénzügyi szolgáltatási szektor a listavezető a személyi kiadások terén. Az 555 ezer forintos munkaerőköltség fő tétele a 383 ezres havi bruttó munkajövedelem, ez közel a duplája a ranglistán második energiaipari béreknek. Előnyösnek értékeli a tanulmány a bérverseny szempontjából a feldolgozóipar kilencedik helyét az ágazatok között, mivel ez a szektor az Európai Unióban általában a harmadik - írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!