3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem fog jól indulni az október a magyar autósok számára, rövid idő alatt 15-25 forinttal drágulhatnak az üzemanyagok.

Komoly áremelésre kell számítani a jövő hónap elején a kutaknál, ami két ok miatt várható. Az egyik az október elejétől életbelépő adóemelés. Mint arról az mfor.hu is beszámolt október 1-jével a benzin jövedéki adója literenként 5 forinttal, a gázolajé pedig 10 forinttal fog emelkedni, miután az ásványolaj hordónkénti átlagára a Brent napi jegyzési adatok alapján 50 dollár alatt volt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által vizsgált időszakban. A NAV a múlt héten tette közzé, hogy a kőolaj hordónkénti átlagára - amely meghatározza az üzemanyagok jövedéki adójának október elsejétől hatályos mértékét - 45,551 dollár volt a vizsgált időszakban. Az átlagérték számításánál a július 1-jétől szeptember 15-ig tartó időszak valós Brent-olajárait, valamint a jegyzések értékeit veszik figyelembe.

Nem kérnek benzint és még állami támogatás is járhat rájuk

Ha figyelembe vesszük, hogy a jövedéki adó a nettó árat terheli, amire még rárakódik az áfa, akkor minden egyéb változást figyelmen kívül hagyva a benzin literenkénti ára 6,35 forinttal, a gázolaj pedig 12,7 forinttal emelkedik október 1-jétől.

Csakhogy szerda este kiderült, hogy 2008 óta első ízben sikerült ilyen megállapodásra jutniuk az OPEC tagjainak az olajtermelés mérsékelt korlátozásáról. A hírre a nemzetközi jegyzések meglódultak, és csütörtök reggelre már 5 százalékos pluszban volt a szénhidrogén tőzsdei ára. A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Szerencsére utóbbi csak minimálisan változott, így talán a devizaárfolyamok miatt nem lesz újabb emelés.

Meg kell jegyezni, hogy az olajárak változása nem egy az egyben és azonnal jelentkezik a hazai kutaknál, ugyanakkor az emelkedés előbb-utóbb mindig begyűrűzik. Az árdöntések emellett számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek. Két hete például az USA-ban hiába csökkent az olaj ára, mivel meghibásodott a legfontosabb késztermék szállító vezeték a keleti parton és már egy hete állt, ezért a benzin drágult. Természetesen most is lehetnek egyedi tényezők, amelyek befolyásolhatják az üzemanyagok tőzsdei árát, ám ha az olaj részéről nem egynapos megugrást láttunk, hanem tartós emelkedést és legalább 50 dollár körül stabilizálódó árakat a brent esetében, akkor ez újabb 10-15 forintos drágulást fog hozni a kutakon a következő hetekben.

Így ugrott meg az OPEC megállapodás hírére a brent olaj ára
(Forrás: investing.com)

Az is érdekes probléma, hogy az üzemanyagok nagykereskedelmi árát a Mol Nyrt. mikor és milyen mértékben változtatja. A társaság ugyanis a korábbi években még indokolt esetekben is több lépcsőben módosította az árakat, más kérdés, hogy a közelmúltban, például augusztusban is volt rá precedens, hogy az ütemezett, szerdán és pénteken változó árak két hétig folyamatosan növekedtek. Mindenestre érdemes lélekben felkészülni arra, hogy a mostani 330 forint körüli benzin és gázolaj ár néhány héten belül 350 forint környékére ugorhat fel.

Hasonlóan magas szintre a gázolaj esetében tavaly november óta nem volt példa, a benzin pedig idén májusban közelítette meg a 350 forintos literenkénti árat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!