3p

Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság?
Tartogat még meglepetéseket Trump?
Ki profitálhat Gyurcsány Ferenc távozásából?

Online Klasszis Klub élőben Lengyel Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves politológust, közgazdászt!

2025. május 20. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A rendőrségnek egyre nagyobb terhet jelent a számítástechnikához köthető, illetve az internet felhasználásával elkövetett bűncselekmények elleni küzdelem, miután Magyarországon is mind többen férnek hozzá a világhálóhoz. Pontos adatok nem állnak rendelkezésre, mert nagy a látencia - írja a Világgazdaság.

A magas látenciához hozzájárul, hogy sok károsult nem fordul a rendőrséghez, mert néhány tízezer forintnyi veszteségnél ez nem éri meg neki, ráadásul szégyellik is, hogy rászedték őket. Másfelől a statisztikákból nem derül ki feltétlenül, az adott bűncselekményt (például a csalást) a világháló segítségével követték-e el, a Btk. pedig csupán két az informatikával konkrétan összefüggő tényállást ismer - számol be a Világazdaság.

Barta Sándor, a Nemzeti Nyomozó Iroda kiemelt főnyomozója az elkövetés módja szerint kategorizálta ezeket a bűncselekményeket. A leggyakoribb forma az aukcióscsalás. Itt az elkövető egy ismert aukciósportálon (ebay.com vagy vatera.hu) eladásra hirdet meg valamit, majd a vevőt ráveszi a vételár átutalására, a terméket azonban nem küldi el neki. A hirdetési csalás ennek olyan változata, amelyben aukcióscég közbeiktatása nélkül, közvetlenül jön - pontosabban nem jön - létre az üzlet.

Az elkövetők gyakran egy nem létező szállítócéget léptetnek be a tranzakcióba, amely igazolja, az árut elhelyezték nála, s amennyiben a feladó jelzi, hogy megkapta a pénzt, napokon belül viszi a küldeményt. De van olyan módszer is, amikor egy létező, ismert cég nevében küldenek nyugtát vagy egy eredetihez hasonló tartalmú, de meghamisított fejrészű e-mailt. A hirdetési csalás egy speciális módszere, hogy utánvétellel értéktelen tárgyat kap a pénzéért a károsult - ismerteti a módszereket a Világgazdaság.

Az érzelmeinkre hatnak

A "nigériai" csalásnál az internethasználótól egy ismeretlen spamben anyagi segítséget kér ahhoz, hogy a számláján lévő nagy összeghez hozzájuthasson - adminisztratív okokra hivatkozik -, és ezért jutalékot ígér. Ilyenkor a rászedett addig fizeti az ügyvédi költségeket, adókat, illetékeket, amíg rá nem jön, csúnyán átverték. A spanyol vagy holland lottó "nyertesét" a nem létező szerencsejáték-társaság értesíti egy spamben, ugyanakkor közlik vele: ha fel akarja venni a millió eurós nyereményét, ahhoz néhány ezret illetékként előre be kell fizetnie.

Pénzmosás fordul elő akkor, amikor valaki pénzt kap a partnerétől a számlájára, majd a jutalékát levonva egy ismeretlennek továbbküldi. S szintén a számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekménynek minősül a behatolás a gépekbe, rendszerekbe, a kódok feltörése, a hackelés vagy crackelés, továbbá a webszerver tartalmi elemének a megváltozása, a deface, amikor egy honlapot az üzemeltető akarata ellenére változtat meg a számítógépes kalóz - sorolja Barta Sándor a Világgazdaság hasábjain.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!