3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az FGSZ Földgázszállító Zrt. július elsején indítja a napi gáz- és kapacitáskereskedelmi platformját (NFKKP) amire törvény kötelezi az FGSZ-t, mint rendszerirányítót - közölte Zsuga János, az FGSZ vezérigazgatója szerdán Budapesten, az energiainfo.hu internetes szakportál és a KPMG által szervezett háttérbeszélgetésen.

A platform arra lesz alkalmas, hogy a kereskedők, akiknek egyébként előre meg kell becsülniük vevőik fogyasztását, a becsülttől eltérő gáz mennyiségét és a szállítókapacitást itt beszerezzék, vagy értékesítsék. A kereskedőknek azért kell előre becsülniük a felhasználást, hogy a földgázrendszer egyensúlyát fenn lehessen tartani.

Az FGSZ-nek feladata a földgázrendszer egyensúlyának fenntartása. Egyensúlytalanság esetén  pótdíjat kérhet a kereskedőtől, és ha nincs elég gázmennyiség vagy elég kapacitás az egyensúly fenntartásához, akkor a fogyasztást kell csökkentenie.

Ez nem tőzsde, hangsúlyozta Zsuga János. A tranzakciókat név nélkül kötik, és a platformot használhatják olyan kereskedők is, akiknek nincsen kapacitáslekötésük. Ez a  kereskedési lehetőség növelheti a versenyt, mérsékelheti az árakat, és csökkentheti a pénzügyi kockázatokat - magyarázta az FGSZ vezérigazgatója.

A törvény ugyan nem kötelezi a kereskedelmi engedélyeseket ezen a piacon a kereskedésre, de a Magyar Energia Hivatal ajánlotta. A kereskedőknek azért érdeke a kereskedési rendszer használata, mert ha többlet mennyiségre, vagy többlet kapacitásra van szükségük,  akkor azt meg kell vásárolniuk.

Az energiainfo.hu szakportál felmérése szerint a nagyfogyasztók energiahatékonysági döntéseiben a legnagyobb szerepe az energiaköltségek mérséklésének van. Ehhez leginkább a szervezett piacok tudnak irányt mutatni.

Ságodi Attila, a KPMG energetikai és közüzemi tanácsadó csoportjának partnere szerint a kereskedelem átláthatósága, a határokon átnyúló kereskedelem és infrastruktúra növeli az ellátásbiztonságot és a kiszámíthatóságot.

Az FGSZ vezérigazgatója a sajtóbeszélgetésen kiemelte, hogy a gáznak mint terméknek az árát legjobban az infrastruktúra fejlesztésével lehet mérsékelni. Magyarázatként hozzáfűzte: minél több földgáz tranzitja történik Magyarországon keresztül, annál biztosabb az ellátás, és a gázforrások versenye miatt annál olcsóbb a gáz. Az infrastruktúra fejlesztésének költsége, ha egy forintot jelent egy köbméter földgáz végfelhasználói árában, jóval nagyobb mértékű termékárcsökkenést eredményezhet.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!