3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vasutas szakszervezetek szkeptikusan fogadták a közlekedési miniszter szerdai bejelentését arról, hogy hamarosan elkészülhet a közösségi közlekedés, elsősorban a MÁV átalakítási terve, amelynek alapján - az IMF-fel kötött megállapodásban foglaltaknak megfelelően - 2010-ben a költségvetés 40 milliárd forintot megtakaríthatna.

Borsik János, a Mozdonyvezetők Szakszervezete ügyvezető alelnöke az MTI érdeklődésére elmondta: szerintük a 40 milliárd forintos megtakarításra vonatkozó bejelentéssel fenyegető helyzetet teremtett miniszter az utasok és a vasutas munkavállalók számára, mivel ezt a szolgáltatás korlátozásával, csökkentésével kívánja a kormány elérni.

Hozzátette: a mozdonyvezetőket ugyan a végleges program érdekli, de a tárca tervezetében benne van a "konfliktus csírája", ezért Borsik János nehéz tárgyalásokra készül. Az egyeztetés eredményének függvényében döntenek a következő lépésről, ha szükség lesz rá - mondta.  

Gaskó István, a Vasúti Dolgozók Szakszervezet (VDSZSZ) elnöke a miniszteri bejelentésről úgy vélekedett, hogy már tettek nagy horderejű bejelentéseket korábban is, de ezek a próbálkozások kudarchoz vezettek, és rosszabb lett a helyzet, mint azt megelőzően volt.

A VDSZSZ elnöke úgy fogalmazott: nem javasolja a közlekedési miniszternek, hogy messze ható próbálkozásokat tegyenek, ráadásul rossz irányba. A 40 milliárd forintos megtakarítással kapcsolatban kifejtette: a kormánnyal megállapodtak arról, hogy az idén nem csökkenti az állam a vasút költségtérítést, a MÁV-csoport pedig nem rendelkezik akkora tartalékokkal, hogy jövőre 40 milliárd forintot lehessen megtakarítani, átcsoportosítani.

Gaskó István megismételte korábbi kijelentését: ha nem jutnak előre az MÁV-átalakítással kapcsolatos tárgyalásokon, akkor minden törvényes eszközt bevetnek az átalakítási terv végrehajtásának megakadályozására.

Simon Dezső, a Vasutasok Szakszervezete (VSZ) elnöke is a MÁV átalakításának részleteit szeretné elsősorban megismerni, és tudni, hogy az átszervezést mi indokolja. Eddig konkrét anyagot nem kaptak, de szerinte a vasút tovább darabolásával nem lehet spórolni. Szerinte nemhogy 40 milliárdot, de még 4 milliárd forintot sem lehet megtakarítani a MÁV működésében. Megjegyezte: 2007-ben a 14 mellékvonal bezárásakor 6 milliárd forint megtakarítással számolt az akkori közlekedési tárca, ehhez képest utólag 700-800 millió forintos költségcsökkenést mutattak ki.

A VSZ elnöke szerint az nem megtakarítás, inkább vagyonfelélés, ha ingatlanértékesítéssel, a vasúti cégek privatizációjából lesz bevétel. A nagyobb arányú létszámleépítéssel járó intézkedés pedig alapvetően ellentétes a kormány munkahelymegőrzésre vonatkozó törekvéssel - mondta Simon Dezső.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!