4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai vállalkozások elsősorban pénzügyi jellegű segítséget várnak a mostani gazdasági válság idején a GKI Gazdaságkutató Zrt. felmérése szerint, mert hitelek hiányában nem tudják fenntartani működésüket. Ehhez képest csak másodrendű a munkaügyi segítségnyújtás igénye. Az elmúlt napokban újabb cégek jelentettek be jelentős létszámcsökkentést.

Sokan kerülhetnek hasonló helyzetbe

Bár a KSH munkaerő-felmérésének 2008. szeptember-november közötti adatai azt mutatják, hogy mindössze 0,4 százalékos a foglalkoztatottak számának csökkenése a megelőző év adataihoz képest, még nem lélegezhetnek fel a magyarországi munkavállalók.

A korábbi előrejelzések nagy szórást mutattak a leépítések mértékét illetően a gazdasági helyzettől függően: néhány tízezertől több százezerig bezárólag hangzottak a jóslások. Egy tegnapi sajtótájékoztatón Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter azt mondta: reálisnak tartja a munkanélküliek számának a sajtóban felvetett 150 ezres növekedését. (Ez azt jelenti, hogy ennél többeket is érinthet a válság, hiszen nyilvánvalóan lesznek köztük, akik újból munkát találnak – a szerk.)

Adler Judit, a GKI foglalkoztatáspolitikai kutatója viszont úgy látja, egyelőre inkább a nyilvánosságra került elbocsátási szándékok alapján előállt számok magasak: sajtófigyelésük szerint több tízezer fő van veszélyben. Ugyanakkor ez még nem jelent tényleges elbocsátást – tette hozzá az mfor.hu kérdésére a szakértő.

Inkább pénz kellene a vállalkozásoknak

A kormányzat nemrégiben nyilvánosságra hozta támogatási elképzeléseit a válság munkaerőpiacra gyakorolt negatív hatásaival kapcsolatban. Ennek alapján a kabinet 16,7 milliárd forintot fordít a munkahelyek megőrzésére, ami nagyjából 20-25 ezer fő foglalkoztatásban maradásához járulhat hozzá.

A kormány pályázati formában segítené a munkaadókat a létszám megőrzésében, illetve munkahelyteremtésben: a csoportos létszámleépítést tervezők például pénzügyi támogatáshoz juthatnak, amelyekkel egyes munkahelyeket meg tudnak tartani. Ugyanakkor a segítség igénybe vétele akkor lehet reális választás, ha az adott szervezetnek van piaci kilátása, rendelésállománya – hívta fel a figyelmet Adler Judit.

A GKI felmérése szerint egyébként a vállalkozások elsősorban pénzügyi jellegű segítséget várnak, mert hitelek hiányában nem tudják fenntartani működésüket. Ehhez képest csak másodrendű a munkaügyi segítségnyújtás igénye.

A kutató úgy véli: a vállalkozások elsősorban a munkaidő-gazdálkodásban rejlő lehetőségekkel - rövidebb munkahéttel, éven belüli munkaidő-átcsoportosítással - vészelhetik át a válságot. Ezek alkalmazását viszont a munkajog nem igazán segíti – hangsúlyozta.

Segíthet-e a távmunka elterjesztése?

A kormány lehetőséget lát a távmunkában is, mint munkahely-megtartó tényezőben: korábbi tervei szerint támogatja a távmunkaprogram elterjedését - idén 479,5 millió forint juthat erre a célra. Számos szakember viszont nem fűz nagy reményeket ehhez a foglalkoztatási formához, köztük Adler Judit sem.

"Korábbi felméréseink szerint a távmunkavégzés elsősorban a fővárosban és környékén élő, magasan kvalitfikált férfiak számára volt elérhető, tehát azok számára, akik e nélkül is a legjobb munkaerő-piaci pozícióban vannak. A távmunkától nem lesz több munkalehetőség, s a munkák igen nagy része nem végezhető így hatékonyan" – magyarázza  a szakember.

Folytatódnak a leépítések

A közelmúltban újabb cégek jelentettek be leépítéseket. Sárváron a bőrdíszműves termékek előállításával foglalkozó Universal Magyarország 52 fő elbocsátását tervezi, Szombathelyen pedig az elektronikai termékeket gyártó Plati Hungary Kft. jelezte, hogy 157 főt készül elküldeni.

Kétszázötven magyar dolgozóját rúgja ki a finn központú Elcoteq elektronikai gyártó az idei első negyedévben. Ez a cég hazánkban jelenleg 5400 főt foglalkoztat, ennek mintegy fele kölcsönzött munkaerő.

Szintén kétszázötven dolgozót bocsát el a Bosch legnagyobb magyarországi, Hatvanban működő autóipari termékeket gyártó üzeme a megrendelések folyamatos csökkenésének miatt.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!