Menedzsment Fórum: - Milyen hatással lehet a magánszektorra az a politikai vihar, amely Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vasárnap kiszivárogtatott beszéde nyomán alakult ki?
Németh Dávid, az ING Hungary elemzője:
Más a helyzet azonban, ha a miniszterelnök távozásra kényszerül, mert azzal együtt a gazdaságpolitika eddig felvázolt irányvonalai is bizonytalanná válnának. Új stabilizációs program kidolgozására pedig nem nagyon van idő, minél hamarabb túl kellene esni a változásokon. A 2007-es gazdasági környezet ez utóbbi forgatókönyv esetében sem változna számottevően, ugyanis a legtöbb törvényt már elfogadták.
A tőzsdei cégek helyzetét jelenleg inkább a nemzetközi események befolyásolják, ami azt jelzi, hogy a piacok nem számítanak nagy politikai válságra hazánkban. Ha a felvétel a végre tényeken alapuló konvergenciaprogram kidolgozása előtt került volna nyilvánosságra, feltehetőleg a kereskedésben is nagyobb lavinát indított volna el. A forintárfolyamon hétfő reggel tükröződtek a bizonytalanság jelei, de a 3-4 forintos gyengülést délután sikerült ledolgozni."
Pletser Tamás, az Erste Bank elemzője:
A gazdaság szereplőit elsősorban a költségvetés helyzete és a kamatlábszint
alakulása érinti. Egy stabil kormány bizonyosságot jelent a pénzek megfelelő elosztására és a gazdasági egyensúly megteremtésére. A cégeknek nem az lenne a legnagyobb csapás, ha a kormánynak mennie kellene, hanem az, ha a hatalomra kerülő döntéshozók elsüllyesztenék a már megindított pozitív folyamatokat.
A piac nem elégedett teljes mértékben a Gyurcsány-csomaggal, de úgy gondolja, hogy az megfelelő lehetőséget biztosít a hatalmas hiány ledolgozására. A meglévő konvergenciaprogramtól való elmozdulást (a lazítást) negatívan fogadná. Ha a kormányváltás ezt okozná, az szintén negatív következményekkel járna."
Samu János, a Concorde Értékpapír Rt. elemzője:
A magánszektorban csupán abban az esetben beszélhetnénk komoly következményekről, ha veszélybe kerülne a kormány vagy a kormányfő pozíciója, és ezáltal a tervezett reformintézkedések is, például a költségvetési hiány leszorításának és a kisebb állam megvalósításának elképzelései. Szerintem azonban nem kell kormányválsággal számolni a jövőben.
A gazdaságpolitikai bizonytalanságok pénzügyi szempontból általában jelentősen kihatnak a cégek életére. A magas és volatilis kamatkörnyezet, illetve a változékony valutaárfolyam, amely az exportbevételeken és a vállalati kiadások (így a hitelszolgálat) alakulásán keresztül jelentkezik, nemcsak a pénzügyi tervezést nehezíti meg, de konkrét költségekkel is jár.
Ez az instabilitás jellemezte az elmúlt években a gazdaságpolitikát, és ennek megszüntetésére indultak el pozitív folyamatok idén nyáron. A hangfelvétel is azt mutatja, hogy a kormányzat kész változtatni a korábbi rossz gyakorlaton."
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Nem a kormány bukása az igazi veszély
A cégek számára az lenne a legnagyobb csapás, ha a kiszivárogtatott Gyurcsány-beszéd nyomán kialakult politikai viharban a hatalmat birtokló döntéshozók megtorpedóznák a már megindított reformokat. Ez nagyobb problémát jelentene, mint a kormány esetleges bukása, állítják az mfor.hu Heti Hármas sorozatában megkérdezett gazdasági elemzők.