3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bevásárolt a Magyar Telekom: két olyan berendezést helyezett üzembe a napokban, amelyekkel jelentősen fel lehet gyorsítani az internetet. A fejlesztés a már nem is olyan távoli jövőbe mutat, ugyanis hasonló eszközökkel lehet elkezdeni az "új internet", azaz a Next Generation Network (NGN) építését. Jön tehát az akadozásmentes nettelefon és a jó minőségű webtévé korszaka, az alternatív szolgáltatók viszont félnek. Mfor.hu háttér.

Mi leszünk a sztárok az NGN-en

Együtt jönnek (Mfor.hu- montázs)

Nem akármilyen berendezések álltak szolgálatba a Magyar Telekomnál: a Cisco CRS-1-es úgynevezett terabitrouterei - kiegészítve persze mindenféle más kütyükkel - képesek arra, hogy akár egymilliárd embert is rákapcsoljanak ugyanarra az online játékra, vagy például az Egyesült Államok kongresszusi könyvtárának teljes gyűjteményét 4,6 másodperc letölthetővé tegyék.

A Magyar Telekom a további sávszélesség-bővítés - azaz gyorsabb Iwiw-ezés - lehetőségét pendítette meg az eszközök beüzemelésével, de a fejlesztés túlmutat az egyszerű "internetgyorsítás" lehetőségén.

Új generáció

A másfélmilliárdos beruházás minden jel szerint az "új generációs internet" magyarországi kiépítésének egyik első lépése. A szaknyelvben NGN-nek, azaz Next Generation Networknek nevezett hálózat Nagy Britanniában már kezd valósággá válni, Németországban már össze is vesztek rajta, nálunk pedig a Nemzeti Hírközlési Hatóság szakértőjének jóslata szerint 2011-ben köthetik be az első ügyfeleket a rendszerbe.

De mi is az új generációs hálózat? Az NGN azt jelenti, hogy minden olyan berendezést, ami a munkahelyen vagy a háztartásban "kommunikál", azaz adatokat, információkat továbbít, fel lehet kapcsolni az internetre - méghozzá egyetlenegy olyan hálózatra, ami sokkal gyorsabb és stabilabb az eddiginél. Ez olyan Youtube-ot jelent például, ahol nem kockás a kép, tehát az érdekes, de homályos részleteket nem kell hozzáképzelnünk a filmhez. Az akadozásmentes, akár stúdióminőségű skype-olás is megvalósítható lesz általa.

Új hűtőszekrény

Ilyen szolgáltatásai már vannak a Magyar Telekomnak új generációs net nélkül is: a kábelen tévézők élvezhetik a T-Home csomagot, ami egy kiegészítő készülék segítségével nettelevíziót varázsol a kisszobába, a Klip-szolgáltatással pedig a számítógép előtt ülve lehet ingyen videótelefonálni.

Tévézési szokásaink viszont radikálisan megváltoznak majd, és az csak egy ezek közül, hogy a műsor akkor kezdődik majd, amikor mi akarjuk. A folyamatos rögzítésnek köszönhetően bármikor visszaugorhatunk egy korábbi epizódra, sőt ha nem tetszik a műsor és inkább beszélgetnénk egy ismerősünkkel, nem kell felkelnünk a készülék elől: ott helyben "felvideóhívhatjuk".

A legújabb hírek szerint virtuális énünk akár tévéműsorokban is szerepelhet: az Electronic Arts játékszoftvergyártó és a televíziós szórakoztatóműsorokat gyártó Endemol-csoport ugyanis közösen kifejlesztett egy Virtual Me című játékot. Leülünk a tévé elé, belépünk a Second Life-szerű virtuális világba, ahol lehetünk akcióhősök - más virtuális személyekkel összefogva, vagy épp ellenük felvéve a harcot -, de akár egy internetes "Megasztárba" is benevezhetünk, hogy összemérjük tudásunkat más karakterekkel.

Persze nemcsak a tévét lehet internetre kötni. Vint Cerf, a Google alelnöke, a web alapját jelentő IP-protokoll megalkotója nemrég Magyarországon beszélt arról, hogy előre fél a hűtőszekrények és a konyhai mérlegek netre kapcsolásától. Vagyis inkább attól, hogy a mérleg adataihoz hozzáfér majd a háziorvos, aki aztán a rendelőjéből egy gombnyomással bezárja a hűtőt mondjuk fél napra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!