Mi leszünk a sztárok az NGN-en
Nem akármilyen berendezések álltak szolgálatba a Magyar Telekomnál: a Cisco CRS-1-es úgynevezett terabitrouterei - kiegészítve persze mindenféle más kütyükkel - képesek arra, hogy akár egymilliárd embert is rákapcsoljanak ugyanarra az online játékra, vagy például az Egyesült Államok kongresszusi könyvtárának teljes gyűjteményét 4,6 másodperc letölthetővé tegyék.
A Magyar Telekom a további sávszélesség-bővítés - azaz gyorsabb Iwiw-ezés - lehetőségét pendítette meg az eszközök beüzemelésével, de a fejlesztés túlmutat az egyszerű "internetgyorsítás" lehetőségén.
Új generáció
A másfélmilliárdos beruházás minden jel szerint az "új generációs internet" magyarországi kiépítésének egyik első lépése. A szaknyelvben NGN-nek, azaz Next Generation Networknek nevezett hálózat Nagy Britanniában már kezd valósággá válni, Németországban már össze is vesztek rajta, nálunk pedig a Nemzeti Hírközlési Hatóság szakértőjének jóslata szerint 2011-ben köthetik be az első ügyfeleket a rendszerbe.
De mi is az új generációs hálózat? Az NGN azt jelenti, hogy minden olyan berendezést, ami a munkahelyen vagy a háztartásban "kommunikál", azaz adatokat, információkat továbbít, fel lehet kapcsolni az internetre - méghozzá egyetlenegy olyan hálózatra, ami sokkal gyorsabb és stabilabb az eddiginél. Ez olyan Youtube-ot jelent például, ahol nem kockás a kép, tehát az érdekes, de homályos részleteket nem kell hozzáképzelnünk a filmhez. Az akadozásmentes, akár stúdióminőségű skype-olás is megvalósítható lesz általa.
Új hűtőszekrény
Ilyen szolgáltatásai már vannak a Magyar Telekomnak új generációs net nélkül is: a kábelen tévézők élvezhetik a T-Home csomagot, ami egy kiegészítő készülék segítségével nettelevíziót varázsol a kisszobába, a Klip-szolgáltatással pedig a számítógép előtt ülve lehet ingyen videótelefonálni.
Tévézési szokásaink viszont radikálisan megváltoznak majd, és az csak egy ezek közül, hogy a műsor akkor kezdődik majd, amikor mi akarjuk. A folyamatos rögzítésnek köszönhetően bármikor visszaugorhatunk egy korábbi epizódra, sőt ha nem tetszik a műsor és inkább beszélgetnénk egy ismerősünkkel, nem kell felkelnünk a készülék elől: ott helyben "felvideóhívhatjuk".
A legújabb hírek szerint virtuális énünk akár tévéműsorokban is szerepelhet: az Electronic Arts játékszoftvergyártó és a televíziós szórakoztatóműsorokat gyártó Endemol-csoport ugyanis közösen kifejlesztett egy Virtual Me című játékot. Leülünk a tévé elé, belépünk a Second Life-szerű virtuális világba, ahol lehetünk akcióhősök - más virtuális személyekkel összefogva, vagy épp ellenük felvéve a harcot -, de akár egy internetes "Megasztárba" is benevezhetünk, hogy összemérjük tudásunkat más karakterekkel.
Persze nemcsak a tévét lehet internetre kötni. Vint Cerf, a Google alelnöke, a web alapját jelentő IP-protokoll megalkotója nemrég Magyarországon beszélt arról, hogy előre fél a hűtőszekrények és a konyhai mérlegek netre kapcsolásától. Vagyis inkább attól, hogy a mérleg adataihoz hozzáfér majd a háziorvos, aki aztán a rendelőjéből egy gombnyomással bezárja a hűtőt mondjuk fél napra.